Misteria Paschalia 2024. "To będzie jaskółka jakościowej i ilościowej zmiany na lepsze"

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2024 18:41
Tegoroczny festiwal Misteria Paschalia startuje już za tydzień (25.03). Będzie to zarazem początek 3-letniej kadencji nowego szefa artystycznego wydarzenia, Vincenta Dumestre'a. - Nie nazywałbym tego rewolucją, a pewnym progresem. Może rzeczywiście pewne podejścia będą rewolucyjne, ale nie będzie to też coś zupełnie nowego - mówił w Dwójce Grzegorz Paluch z Krakowskiego Biura Festiwalowego. Transmisja części koncertów w radiowej Dwójce.
Misteria Paschalia to jeden z najważniejszych festiwali muzyki dawnej w Europie
Misteria Paschalia to jeden z najważniejszych festiwali muzyki dawnej w EuropieFoto: Artur BARBAROWSKI/East News
  • Misteria Paschalia to jeden z najważniejszych festiwali muzyki dawnej w Europie.
  • Tegoroczna odsłona wydarzenia tradycyjnie odbędzie się w Krakowie w czasie Wielkiego Tygodnia (25.03-1.04).
  • Nowym dyrektorem artystycznym festiwalu został Vincent Dumestre - francuski instrumentalista i dyrygent, szef zespołu Le Poeme Harmonique.
  • Transmisji części koncertów będzie można słuchać w radiowej Dwójce.

Kilkadziesiąt koncertów, kursów mistrzowskich, spotkań, konferencji i warsztatów, osiem festiwalowych dni, dziesięć lokalizacji - tak zapowiada się krakowski festiwal Misteria Paschalia. W tym roku kierownictwo artystyczne sprawuje dobrze znany publiczności Vincent Dumestre - założyciel, dyrektor artystyczny i dyrygent zespołu Le Poème Harmonique.

Misteria Paschalia 2024 - nowe spojrzenie na program

- To nie jest ktoś nowy w Krakowie. Pierwszy raz gościł na naszym festiwalu w 2007 roku i od tamtej pory regularnie wraca. Dlatego ta współpraca nie jest zupełnie nową rzeczą, pewne ścieżki są już wyrobione. W 2017 roku Vincent miał carte blanche, jeżeli chodzi o festiwal. Był wtedy taki pomysł na festiwal, że byli dyrektorzy rezydenci, czyli na każdy rok był wybierany ktoś inny. Ta współpraca jest już więc przerobiona w jakiejś formie - opowiadał Grzegorz Paluch.

Zmienia się jednak długość kadencji Vincenta Dumestre'a, teraz będą to aż 3 lata. - To jest coś, czego trochę brakuje w polskiej kulturze, czyli myślenie strategiczne. Nie na rok, tylko na parę lat do przodu. Pozwala to przebudowywać całe wydarzenie, ale też rozwijać skrzydła. Myślę, że ten festiwal, który już za kilka dni rozpoczniemy w Krakowie, będzie taką jaskółką świetnej zmiany jakościowej i ilościowej - przekonywał menedżer i kurator festiwal Misteria Paschalia.

Połączenie dziedzictwa muzycznego i architektonicznego

Podczas jego tegorocznej odsłony wydarzenia podzielone zostały na dwa nurty: IN, a w nim cykle Grands Concerts i Dormitio, oraz OFF, w którego ramach odbędą się cykle Uchem malarza, Listening Keys i Keyboard Days.

Fundamentem, na którym został oparty program, jest połączenie dziedzictwa muzycznego i architektonicznego. I tak koncert muzyki sefardyjskiej odbędzie się w należącej do najstarszych w Polsce Starej Synagodze na Kazimierzu, w kaplicy św. Kingi w Kopalni Soli "Wieliczka" obok dzieł Bacha i jemu współczesnych zabrzmi utwór skomponowany przez sztuczną inteligencję, a w bazylice Mariackiej przed odrestaurowanym niedawno ołtarzem Wita Stwosza, zabrzmią Nieszpory ku czci Najświętszej Maryi Panny Claudia Monteverdiego w interpretacji Le Poème Harmonique.


Posłuchaj
13:07 Wybieram Dwójkę PALUCH 18.03.2024.mp3 Rozmowa z Grzegorzem Paluchem, menedżerem i kuratorem festiwalu Misteria Paschalia 2024 (Wybieram Dwójkę) 

Preludium do festiwalu Misteria Paschalia 2024 nastąpi już 21 marca. Podczas koncertu w kościele Niepokalanego Poczęcia NMP w Krakowie wystąpią Chór Polskiego Radia - Lusławice i sopranistka Aleksandra Pirogowicz pod batutą Andrzeja Zawiszy.

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadziła: Monika Zając

Gość: Grzegorz Paluch (Krakowskie Biura Festiwalowe, menedżer i kurator festiwalu Misteria Paschalia)

Data emisji: 18.03.2024

Godz. emisji: 16.30

pg/wmkor


Czytaj także

Misteria Paschalia 2023. "Uznaliśmy, że jest co świętować"

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2023 17:24
- Nie wszystkie festiwale, które organizowaliśmy z Krakowskim Biurem Festiwalowym świętowały swoje jubileusze w taki sposób. Przy układaniu programu tegorocznego festiwalu Misteria Paschalia stwierdziliśmy jednak, że dziedzictwo tego wydarzenia i wpływ jaki wywarło ono na sektor muzyki dawnej w Polsce jest tak duży, że jest co świętować - mówiła w Dwójce Joanna Broniec - kuratorka festiwalu Misteria Paschalia, który już po raz dwudziesty będzie towarzyszyć obchodom Wielkiego Tygodnia i Świąt Wielkanocnych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Misteria Paschalia 2024. Vincent Dumestre: tym, co mnie niezwykle pociąga, jest przeszłość

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2024 12:29
- Gdybym nie był muzykiem, to zostałbym archeologiem albo kimś w tym rodzaju. Niezwykle bowiem pociąga mnie przeszłość. To rodzaj pewnej melancholii i pasji dla historii człowieka, dla dziejów ludzkości. Bardzo porusza mnie myślenie o życiu tych, którzy byli przed nami - mówił w Dwójce Vincent Dumestre, nowy dyrektor artystyczny festiwalu Misteria Paschalia.
rozwiń zwiń