Barbara Hesse-Bukowska nie żyje

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2013 15:20
Znakomita pianistka była laureatką II nagrody IV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie (1949). Zmarła w wieku 83 lat.
Audio
  • Prof. Ryszard Zimak, rektor Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina, wspomina Barbarę Hesse-Bukowską (Wybieram Dwójkę)
Barbara Hesse-Bukowska, Warszawa 1949 r.
Barbara Hesse-Bukowska, Warszawa 1949 r. Foto: PAP/Stanisław Dąbrowiecki

Barbara Hesse-Bukowska urodziła się w rodzinie o długich tradycjach muzycznych. Ojciec był skrzypkiem i dyrygentem, matka – pianistką i pedagogiem, dziadek – stroicielem fortepianów. Naukę gry na fortepianie rozpoczęła w 6. roku życia pod kierunkiem matki, następnie jej pedagogiem został Czesław Aniołkiewicz.

>>>Posłuchaj archiwalnych wspomnień Barbary Hesse-Bukowskiej z IV Konkursu Chopinowskiego<<<

Pierwszy publiczny koncert dała 1 lipca 1945 roku w Łodzi. Na przestrzeni lat 50. 60. i 70. intensywnie koncertowała. Partnerowali jej tak znani dyrygenci, jak: Mikołaj Anosow, Hermann Abendroth, Adrian Boult, Enrique Batiz, Henryk Czyż, Jerzy Katlewicz, Jan Krenz, Kurt Masur, Witold Rowicki, Stanisław Skrowaczewski, Stanisław Wisłocki i in.

Brała udział w festiwalach międzynarodowych w Dubrowniku, Dusznikach, Gaming, Gandawie, Pradze, Warszawie, Wiedniu i in. Odbyła kilka tournées koncertowych w charakterze solistki Orkiestry Filharmonii Narodowej w Warszawie (m.in. Niemcy, Austria, Francja), Wielkiej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. W 1962 roku otrzymała „International Music Award. The Harriet Cohen Piano Medal” dla najlepszego pianisty roku. Jej gra odznaczała się wrażliwością, umiejętnością oddania stylu wykonywanych dzieł i błyskotliwością pianistyczną. (fragm. biogramu Artystki za: Stanisław Dybowski/NIFC)

Barbarę Hesse-Bukowską wspominać będziemy na antenie Dwójki w sobotniej audycji z cyklu "Duża czarna" (14.12, godz. 14.00) oraz w niedzielę, w audycji "Chopin osobisty" (15.12, godz. 13.00).

Zobacz więcej na temat: Fryderyk Chopin
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Irena Poniatowska: wróżono mi karierę pianistyczną

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2013 22:30
O tym, dlaczego zrezygnowała z występów za fortepianem na rzecz kariery naukowej, ale też o swoim dzieciństwie i życiu w Paryżu Irena Poniatowska opowiada w "Zapiskach ze współczesności".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fryderyk Chopin: Zabierzcie przynajmniej serce me do Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2017 07:00
- Warszawa przeżywa dziś podniosłe chwile. Oto do stolicy wraca serce wielkiego artysty, Fryderyka Chopina - mówił reporter Polskiego Radia. Był 17 października 1945. Posłuchaj niezwykłej relacji z tamtego dnia.
rozwiń zwiń