X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Barbara Hesse-Bukowska nie żyje

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2013 15:20
Znakomita pianistka była laureatką II nagrody IV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie (1949). Zmarła w wieku 83 lat.
Audio
  • Prof. Ryszard Zimak, rektor Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina, wspomina Barbarę Hesse-Bukowską (Wybieram Dwójkę)
Barbara Hesse-Bukowska, Warszawa 1949 r.
Barbara Hesse-Bukowska, Warszawa 1949 r. Foto: PAP/Stanisław Dąbrowiecki

Barbara Hesse-Bukowska urodziła się w rodzinie o długich tradycjach muzycznych. Ojciec był skrzypkiem i dyrygentem, matka – pianistką i pedagogiem, dziadek – stroicielem fortepianów. Naukę gry na fortepianie rozpoczęła w 6. roku życia pod kierunkiem matki, następnie jej pedagogiem został Czesław Aniołkiewicz.

>>>Posłuchaj archiwalnych wspomnień Barbary Hesse-Bukowskiej z IV Konkursu Chopinowskiego<<<

Pierwszy publiczny koncert dała 1 lipca 1945 roku w Łodzi. Na przestrzeni lat 50. 60. i 70. intensywnie koncertowała. Partnerowali jej tak znani dyrygenci, jak: Mikołaj Anosow, Hermann Abendroth, Adrian Boult, Enrique Batiz, Henryk Czyż, Jerzy Katlewicz, Jan Krenz, Kurt Masur, Witold Rowicki, Stanisław Skrowaczewski, Stanisław Wisłocki i in.

Brała udział w festiwalach międzynarodowych w Dubrowniku, Dusznikach, Gaming, Gandawie, Pradze, Warszawie, Wiedniu i in. Odbyła kilka tournées koncertowych w charakterze solistki Orkiestry Filharmonii Narodowej w Warszawie (m.in. Niemcy, Austria, Francja), Wielkiej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. W 1962 roku otrzymała „International Music Award. The Harriet Cohen Piano Medal” dla najlepszego pianisty roku. Jej gra odznaczała się wrażliwością, umiejętnością oddania stylu wykonywanych dzieł i błyskotliwością pianistyczną. (fragm. biogramu Artystki za: Stanisław Dybowski/NIFC)

Barbarę Hesse-Bukowską wspominać będziemy na antenie Dwójki w sobotniej audycji z cyklu "Duża czarna" (14.12, godz. 14.00) oraz w niedzielę, w audycji "Chopin osobisty" (15.12, godz. 13.00).

Zobacz więcej na temat: Fryderyk Chopin
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Irena Poniatowska: wróżono mi karierę pianistyczną

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2013 22:30
O tym, dlaczego zrezygnowała z występów za fortepianem na rzecz kariery naukowej, ale też o swoim dzieciństwie i życiu w Paryżu Irena Poniatowska opowiada w "Zapiskach ze współczesności".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fryderyk Chopin: Zabierzcie przynajmniej serce me do Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2019 06:30
- Warszawa przeżywa dziś podniosłe chwile. Oto do stolicy wraca serce wielkiego artysty, Fryderyka Chopina - mówił 17 października 1945 roku reporter Polskiego Radia w 96. rocznicę śmierci wybitnego pianisty i kompozytora. Dziś mija 170 lat od jego śmierci.
rozwiń zwiń