Matisse i João Pires. Mistrzowie Pavla Kolesnikova

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2017 18:38
- Nie zamykam się w świecie muzyki. Inspiruje mnie też sztuka, fotografia i literatura - mówił w Dwójce młody rosyjski pianista, który wystąpił na festiwalu w Dusznikach-Zdroju.
Audio
  • Pavel Kolesnikov o swoich mistrzach. Rozmawiała Anna Skulska (Letni festiwal muzyczny/Dwójka)
  • Marta Sosińska i Elżbieta Tarnawska o występie Pavla Kolesnikova w Dusznikach-Zdroju i atmosferze dusznickiego festiwalu. Rozmawia Róża Światczyńska (Letni festiwal muzyczny/Dwójka)
Pavel Kolesnikov
Pavel KolesnikovFoto: Eva Vermandel/materiały promocyjne

Pavel Kolesnikov wspominał w Dwójce swoje początki w rosyjskim konserwatorium, ale też przebieg całej ścieżki artystycznej, na której znalazły się takie nazwiska jak Norma Fisher czy Maria João Pires. - Do Londynu wyjechałem, żeby oderwać się od rosyjskiej szkoły muzycznej. Podczas kursów u Normy Fischer przekonałem się, że Anglicy mają zupełnie inne podejście do dźwięku i interpretacji niż Rosjanie. Z kolei spotkania z Marią João Pires miały silny wymiar duchowy, dużo rozmawialiśmy, ale też graliśmy na cztery ręce.

Rosyjski muzyk mówił, że do sztuki ma podejście holistyczne i nie dzieli jej na okresy ani gatunki. Na jego grę wpływ mają zarówno stare nagrania Dinu Lipattiego, jak i malarstwo Henriego Mattisa, czy też fotografie Wolfganga Tillmansa.

Pavel Kolesnikov wspominał także swój pierwszy kontakt z Chopinem i zmianę swojego stosunku do Chopinowskich interpretacji Artura Rubinsteina. W audycji pianista z wyraźną niechęcią odniósł się do idei konkursów pianistycznych wskazując, że są lepsze sposoby na zrobienie kariery w tej branży.

***

Rozmawiała: Anna Skulska

Gość: Pavel Kolesnikov (pianista)

Data emisji: 7.08.2017

Godzina emisji: 17.05

Materiał został wyemitowany w audycji "Letni festiwal muzyczny".


Czytaj także

"To był taki terrorysta". Włoski mistrz Lidii Grychtołówny

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2017 13:00
– Wszystko musiało być tak, jak on sobie wyobraża. Reżim był jak w wojsku – wspominała prof. Lidia Grychtołówna słynnego Artura Benedettiego Michelangelego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sto lat niepodległości z Chopinem na starym fortepianie

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2017 19:18
- To wydarzenie bezprecedensowe - mówiła dyrektor Dwójki Małgorzata Małaszko, zapowiadając pierwszy Międzynarodowy Konkurs Chopinowski na Instrumentach Historycznych.
rozwiń zwiń