X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jak ocenzurowano Białoszewskiego?

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2014 17:00
– Chodziło o to, by Polska i Polacy wypadli jednoznacznie. By drażliwie tematy nie były poruszane – opowiadał w Dwójce o ingerencjach cenzury Adam Poprawa, redaktor czternastego, ale pierwszego pełnego wydania "Pamiętnika z powstania warszawskiego" Mirona Białoszewskiego.
Audio
  • Z Adamem Poprawą o nowym wydaniu "Pamiętnika z powstania warszawskiego" Mirona Białoszewskiego rozmawia Joanna Szwedowska (Wybieram Dwójkę)
Dopiero dziś możemy poznać pełny, bez ingerencji cenzury, tekst Pamiętnika z powstania warszawskiego. Czym książka Białoszewskiego różni się od wcześniejszych wydań? (na zdj.: Warszawa, Ochota, ul. Tarczyńska - impreza pt. Mironalia poświęcona Mironowi Białoszewskiemu)
Dopiero dziś możemy poznać pełny, bez ingerencji cenzury, tekst "Pamiętnika z powstania warszawskiego". Czym książka Białoszewskiego różni się od wcześniejszych wydań? (na zdj.: Warszawa, Ochota, ul. Tarczyńska - impreza pt. "Mironalia" poświęcona Mironowi Białoszewskiemu)Foto: Teodor Walczak/PAP/CAF

29 lipca ukazała się przygotowana przez Państwowy Instytut Wydawniczy, wolna od ingerencji cenzury, edycja słynnego dzieła Mirona Białoszewskiego. Opracowana została ona na podstawie maszynopisu pierwszego wydania oraz autorskiego nagrania z archiwum Polskiego Radia.

Właśnie tego nagrania od 1 sierpnia przez ponad dwa miesiące słuchamy w Dwójce >>>
Co ciekawe, ingerencji w tekście Białoszewskiego nie wprowadzał cenzor oficjalny, ale – jak tłumaczył Adam Poprawa – "zaprzyjaźniony partyjny urzędnik", który proponował, co należałoby skreślić, zanim rzecz pojawi się w rękach cenzora. Na co więc zwrócił uwagę "zaprzyjaźniony urzędnik" i co zostało w 1970 roku wycofane z arcyksiążki o Powstaniu?

O dziele Bialoszewskiego rozmawialiśmy w Dwójce również z krytykami literackimi>>>
Były to, opowiadał Adam Poprawa, dwojakiej natury skreślenia: ideologiczne i językowe. O tym, czego dokładnie dotyczyły, a także o tym, jak autorskie wykonanie "Pamiętnika" wpłynęło na ostateczny kształt dzieła – w rozmowie, którą z Adamem Poprawą przeprowadziła Joanna Szwedowska.
jp/mc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Krystyna Janda: ocena Powstania Warszawskiego nie należy do mnie

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2014 18:00
- Powstanie Warszawskie budzi we mnie emocje, jak u większości ludzi, ale nie wiem, czy miałabym prawo je oceniać - mówiła Krystyna Janda, która przygotowała spektakl na podstawie "Pamiętnika z powstania warszawskiego" Mirona Białoszewskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Miron Białoszewski czyta "Pamiętnik z powstania warszawskiego"! Posłuchaj

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2014 19:00
Po ponad 30 latach przypominamy słynne radiowe nagranie w nowym podziale: w 63 odcinkach 5-7 minutowych. Tak aby głos Białoszewskiego towarzyszył słuchaczom przez wszystkie dni Powstania, którego 70. rocznicę uroczyście obchodzimy w tym roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sobolewski: "Pamiętnik z powstania warszawskiego" arcydziełem na miarę "Pana Tadeusza"

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2014 10:00
O nowym wydaniu arcydzieła Mirona Białoszewskiego rozmawialiśmy w przededniu 70. rocznicy wybuchu Powstania. A od 1 sierpnia „Pamiętnika” w autorskim odczytaniu słuchać będziemy na naszej antenie.
rozwiń zwiń