REKLAMA

Bohdan Zadura – wiersze dla przyjaciół Ukraińców

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2014 15:00
– "Jestem, żyję, fajnie, że o mnie myślisz"- odpowiadano na mój wiersz. Okazało się, że ta poezja może być środkiem najbardziej ludzkiego porozumiewania się – mówił w Dwójce Bohdan Zadura, laureat Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Hrydorija Skoworody.
Audio
  • Bohdan Zadura – wiersze dla przyjaciół Ukraińców (Notatnik Dwójki)
Bohdan Zadura
Bohdan ZaduraFoto: TVP/PAP/Ireneusz Sobieszczuk

Zaszczytny tytuł przypadł poecie za zbiór wierszy "Nocne życie" w przekładzie Andrija Lubki wydany w 2012 roku na Ukrainie. Nagroda przyznawana od 2005 roku z inicjatywy Ukraińskiej Akademii Nauk, Stowarzyszenia Pisarzy Ukraińskich, Intelektualnego Klubu w Czernihowie, Wołyńskiego Towarzystwa "Switiaz" i Narodowego Instytutu Literatury im. T. Szewczenki.

W tym roku do nagrody nominowano ponad 250 pisarzy, tłumaczy oraz intelektualistów z całego świata. Bohdan Zadura od wielu lat tłumaczy pisarzy ukraińskich. Opublikował antologię "Wiersze zawsze są wolne" zawierającą utwory dwudziestu twórców z tego kraju. W "Notatniku Dwójki" poeta opowiadał o swojej poezji także w kontekście niedawnych tragicznych wydarzeń na Ukrainie. Wspomniał m.in. o wierszu "Hotel Ukraina".

Zobacz serwis specjalny "Wojna na Ukrainie" >>>

Inspiracją utworu było pytanie sondażowe na jednym z internetowych portali: "czy przyjąłbyś pod swój dach uchodźcę z Ukrainy?". – To był punkt wyjścia do poemaciku, w którym wymieniam wszystkich swoich znajomych. Wiersz zaczyna się w lekkim tonie, lecz pod koniec wycisza się i jakby zanika – powiedział Bohdan Zadura.

– Uświadomiłem sobie, że 10 lat temu, podczas pomarańczowej rewolucji, byłem w kontakcie z moimi przyjaciółmi. Teraz zaś nie bardzo wiedziałem, co się z nimi dzieje – dodał poeta. Andrij Lubka przetłumaczył wiersz natychmiast, po czym umieścił go na swojej stronie i na Facebooku. – W ciągu kilkunastu godzin wszyscy, o których pisałem, odezwali się do Lubki. To było niezwykłe, bo okazało się, że ta poezja może być środkiem najbardziej ludzkiego porozumiewania się – mówił.

Z Bohdanem Zadurą - poetą, tłumaczem, krytykiem literackim, redaktorem naczelnym miesięcznika "Twórczość" - rozmawiała Dorota Gacek.

mc/mm

Czytaj także

Ukraina oczekuje litości. Nie w tej książce

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2012 12:00
Dużo osób na Ukrainie, po publikacji tej książki, obraziło się na jej autorkę. Jednocześnie powieść "Muzeum porzuconych sekretów” została uznana na Ukrainie książką roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gdzie nie ma demokracji państwa, tam jest demokracja majdanu

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2014 12:00
– Majdan jest formą protestu. Kwestie, których rozwiązania się domagał, nie mogły być rozstrzygnięte w wyniku działań struktur państwowych – mówił w Dwójce prof. Myrosław Marynowycz ze Lwowa w rozmowie o symbolice ukraińskiego majdanu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ukraina jako część botaniki

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2014 19:20
W najnowszej książce "W gazetach tego nie napiszą” Taras Prochaśko portretuje Ukrainę jako krainę zamkniętą masywem Karpat, której granice i reżimy zmieniają się z zawrotną częstotliwością. Z pisarzem porozmawia Katarzyna Nowak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Taras Prochaśko. Ukraińska schizofrenia – pisarska diagnoza sprzed kryzysu

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2014 10:00
- Wszystko, co napisałem o Ukrainie jeszcze przed bieżącymi wydarzeniami, nie stało się mniej prawdziwe. Mam takie przekonanie, że wszystko, co było, jest dalej, w różnych formach wciąż się rozgrywa, te wątki wciąż się wiją - mówi w Dwójce ukraiński pisarz Taras Prochaśko. Jego najnowsza książka to prawdziwa podróż po ukraińskiej duszy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Maria Przełomiec: Zachodowi wygodniej jest wierzyć Rosji niż Ukrainie

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2014 21:00
- Putin gra z Zachodem w durnia. Coraz intensywniej dąży do wojny oraz zajęcia południowo-wschodniej Ukrainy oddzielającej Rosję od Krymu i coraz intensywniej temu zaprzecza - mówiła w "Pulsie świata" autorka programu telewizyjnego "Studio Wschód".
rozwiń zwiń