75-lecie śmierci Witkacego w Dwójce

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2014 14:00
W obliczu ostatecznej katastrofy - po napadnięciu Polski przez hitlerowskie Niemcy oraz Związek Radziecki - Stanisław Ignacy Witkiewicz popełnił 18 września 1939 roku samobójstwo. W tym tygodniu przyglądamy się jego twórczości oraz biografii.
Stanisław Ignacy Witkiewicz, Autoportret 1924, Ostatni papieros skazańca
Stanisław Ignacy Witkiewicz, Autoportret 1924, "Ostatni papieros skazańca" Foto: Wikimedia/domena publiczna

Zapraszamy do serwisu specjalnego poświęconego rocznicy śmierci Witkacego>>>

W czwartek 18 września - dokładnie w 75. rocznicę śmierci Witkacego - po godz. 21.30 posłuchamy opowieści o jego ostatnich dniach. W audycji m.in. wspomnienie Czesławy Oknińskiej, towarzyszki ostatnich chwil artysty, oraz Włodzimierza Ziemlańskiego, syna właściciela majątku Jeziory, gdzie Witkacy odebrał sobie życie.

Przez cały tydzień w cyklu "To się czyta" słuchamy fragmentów książki "Niemyte dusze” w interpretacji Andrzeja Chyry. A w "Zapiskach ze współczesności" – "Mój Witkacy", czyli refleksje i wspomnienia związane z artystą i jego twórczością. Wypowiadają się prof. Jerzy Pomianowski, prof. Lech Sokół, prof. Janusz Degler, Jan Gondowicz i reżyser Julia Wernio, u początków swojej pracy związana z teatrem Witkacego w Zakopanem.

Koniec tygodnia to w Dwójce czas poświęcony słuchowiskom. Tym razem sięgniemy oczywiście  po teksty Witkacego. W sobotę o godz. 23.00 zaprezentujemy "Szaloną lokomotywę" w reżyserii Jana Warenyci, realizacji akustycznej Tomasza Perkowskiego i opracowaniu muzycznym Małgorzaty Małaszko. W słuchowisku występują: Mariusz Bonaszewski, Anna Dereszowska, Magdalena zawadzka, Ewa Dałkowska i Henryk Talar. W niedzielę o godz. 22.00 przypomnimy natomiast słuchowisko według dramatu S.I. Witkiewicza "Jan Maciej Karol Wścieklica” w reżyserii Jana Warenyci z Mariuszem Benoit w roli głównej.

Tego samego dnia w  "Strefie literatury" (godz. 18.00) poprowadzonej przez Joannę Szwedowską o "Lękach i demonach Witkacego" rozmawiać będą prof. Janusz Degler i Jan Gondowicz.

Zapraszamy!

mm/mc

Zobacz więcej na temat: II wojna światowa literatura
Czytaj także

Witkacy - samobójstwo po inwazji Sowietów

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2017 06:03
W obliczu ostatecznej katastrofy - po napaści na Polskę przez Niemców z jedne i przez Sowietów z drugiej strony - Stanisław Ignacy Witkiewicz widział dla siebie tylko jedno wyjście. 18 września 1939 popełnił samobójstwo.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nie było śniegu, więc Witkacy malował Kossaków

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2014 21:00
– Witkacy przyjechał do Górek na narty, jednak pogoda popsuła jego plany. Pojechał więc do sąsiedniego miasteczka po papier pakunkowy, na którym namalował portrety całej rodziny – opowiadała w Dwójce Joanna Jurgała-Jureczka, autorka biografii Zofii Kossak.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak Witkacy wydłubywał mordy

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2014 13:00
W swojej twórczości przewidział los epoki, w której przyszło mu żyć - wojnę, totalitaryzm, kryzys europejskiej kultury, unifikację ludzkości i zanik "uczuć metafizycznych". Stanisław Ignacy Witkiewicz miał nie tylko niewiarygodną psychologiczną intuicję, ale także... oryginalne pasje.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Witkacy został na Wschodzie

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2014 10:13
Historia pogrzebu Stanisława Ignacego Witkiewicza jest tak groteskowa, jakby wymyślił ją sam - wielki nieobecny - główny bohater.
rozwiń zwiń