Czwartki poetyckie: Andrzej Mandalian "Poemat odjazdu"

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2007 22:15
Na spotkanie z poetą zaprasza Joanna Szwedowska w czwartek poetyckim 6 grudnia o godz. 22.15. Wiesze czytać będzie Mariusz Benoit.

"Pierwszym moim językiem – doszczętnie zapomnianym – był ormiański, następnym – rosyjski, i dopiero trzecim – polski. Urodziłem się w Szanghaju, w grudniu 1926 roku, w rodzinie wędrownych wywrotowców, którzy i w dalszej swojej wędrówce nie ominęli żadnej światowej zawieruchy, bez różnicy, czy zdarzyła się w Chinach, czy w Hiszpanii. Konsekwencja tego stało się niezbyt stabilne dzieciństwo w Związku Sowieckim.

Wiersze zacząłem pisać jeszcze w Rosji, oczywiście po rosyjsku, a że moja dotychczasowa edukacja narzucała pewne gotowe już wzory (wzory poezji radzieckiej lat 20.), po przyjeździe do Polski z łatwością odnalazłem swoje miejsce w ówczesnym socrealu.

Na szczęście, otrzeźwienie przyszło dość szybko i gwałtownie. Zaniemówiłem jako poeta. Przez kilkanaście lat zajmowałem się prawie wyłącznie tłumaczeniami. Do pisania własnych wierszy wracałem z trudem i bez przekonania" – tak pisze o sobie Andrzej Mandalian na okładce najnowszego tomiku wierszy zatytułowanego Poemat odjazdu.

reklama

Czytaj także

Studio Form Dokumentalnych: Dzieciństwo w cieniu czerwonej orkiestry

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2009 11:51
4 maja 2009, godz. 21:30
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cogito: Poemat odjazdu

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2008 07:39
Andrzej Mandalian jest wśród nominowanych do Nagrody Cogito.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Klub Trójki

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2008 21:00
"- Pan kogoś odprowadza?/ - Nie. Ja tu tylko czekam./ - Na kogoś, kto ma przyjechać?/ - Nie. Ten ktoś już odjechał" - pisze Andrzej Mandalian.
rozwiń zwiń