X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Alfabet filozofów: Robert Musil

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2007 22:15
Robert Musil (1880 - 1942) - austriacki filozof, prozaik i dramaturg autor powieści zatytułowanej "Niepokoje wychowanka Toerlessa" i najważniejszego dzieło życia "Człowiek bez właściwości".
Audio

Środa, 28. 11., godz. 22.15

 Należał do tej formacji kulturowej, która zrodziła ludzi niezwykle utalentowanych. Jego rówieśnikami byli Tomasz Mann, Franz Kafka, Alfred Doeblin, Hermann Broch, Bertold Brecht, Hermann Hesse.

Całe to pokolenie wchodzące w dorosłe życie na początku burzliwego XX w. targane było niepokojami i owładnięte ideami reawolucyjnych zmian. Dotyczyło to zarówno przemian społecznych, jak i kultury - literatury. Poszukiwanie nowych dróg poznania świata towarzyszyły też Musilowi. Był on zarówno krytykiem literatury, przyrodnikiem o nachyleniu matematycznym, jak i filozofem. Ale jego poglądy filozoficzne nie mieszczą się ani w tradycji Kartezjańskiej  "Rozprawy o metodzie", ani w tradycji Heglowskiej dialektyki, pojmującej dzieje ducha jako  wznoszenie się ku formom coraz doskonalszym. Poglądy Musila raczej zdumiewają  "dokładnością -  niedokładności". Wiąże się to niewątpliwie z faktem, że filozof rozpoczynał swoja dorosłą karierę, jako wychowanek Technicznej Szkoły Wojskowej. Z jednej strony gardził więc jałowym marzycielstwem, z drugiej tęsknił za Niemożliwością, która godzi w bezmyślną powagę rzeczy uznanych za niewzruszone. Rozpad religijnych i filozoficznych systemów, pękanie więzi społecznych i kryzys instytucji politycznych, zrodziły w tamtej epoce, pęd ku obrazoburczym eksperymentom godzącym w dawne myślenie. Robert Musil w swoich poszukiwaniach próbował więc  pogodzić wiedzę zaczerpniętą z nauk ścisłych z poetyckim - humanistycznym nieujętym w ścisłe prawa, widzeniem świata. W audycji Bożeny Markowskiej z cyklu "Alfabet filozofów" pt "Tęsknota za niemożliwością" o Robercie Musilu, mówi filozof doc. dr Robert Piłat.

Zobacz więcej na temat: Bożena Markowska Tomasz Mann
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jak turecka i polska literatura opowiadają o historii.

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2010 20:09
"Bękart ze Stambułu" i "Katyń. Ocalona pamięć".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Literatura francuska - Alain Mabanckou

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2009 21:00
Alain Mabanckou to wielka gwiazda literatury francuskiej. Pisarz pochodzi z Konga, mieszka w Paryżu, wykłada w Ameryce. Zapraszam na spotkanie z Alainem Mabanckou!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dokąd podróżuje literatura?

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2010 12:00
Rozmowy z autorami, redaktorami i tłumaczami – o podróżach literackich i duchowych.
rozwiń zwiń