Alfabet filozofów: Robert Musil

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2007 22:15
Robert Musil (1880 - 1942) - austriacki filozof, prozaik i dramaturg autor powieści zatytułowanej "Niepokoje wychowanka Toerlessa" i najważniejszego dzieło życia "Człowiek bez właściwości".

Środa, 28. 11., godz. 22.15

 Należał do tej formacji kulturowej, która zrodziła ludzi niezwykle utalentowanych. Jego rówieśnikami byli Tomasz Mann, Franz Kafka, Alfred Doeblin, Hermann Broch, Bertold Brecht, Hermann Hesse.

Całe to pokolenie wchodzące w dorosłe życie na początku burzliwego XX w. targane było niepokojami i owładnięte ideami reawolucyjnych zmian. Dotyczyło to zarówno przemian społecznych, jak i kultury - literatury. Poszukiwanie nowych dróg poznania świata towarzyszyły też Musilowi. Był on zarówno krytykiem literatury, przyrodnikiem o nachyleniu matematycznym, jak i filozofem. Ale jego poglądy filozoficzne nie mieszczą się ani w tradycji Kartezjańskiej  "Rozprawy o metodzie", ani w tradycji Heglowskiej dialektyki, pojmującej dzieje ducha jako  wznoszenie się ku formom coraz doskonalszym. Poglądy Musila raczej zdumiewają  "dokładnością -  niedokładności". Wiąże się to niewątpliwie z faktem, że filozof rozpoczynał swoja dorosłą karierę, jako wychowanek Technicznej Szkoły Wojskowej. Z jednej strony gardził więc jałowym marzycielstwem, z drugiej tęsknił za Niemożliwością, która godzi w bezmyślną powagę rzeczy uznanych za niewzruszone. Rozpad religijnych i filozoficznych systemów, pękanie więzi społecznych i kryzys instytucji politycznych, zrodziły w tamtej epoce, pęd ku obrazoburczym eksperymentom godzącym w dawne myślenie. Robert Musil w swoich poszukiwaniach próbował więc  pogodzić wiedzę zaczerpniętą z nauk ścisłych z poetyckim - humanistycznym nieujętym w ścisłe prawa, widzeniem świata. W audycji Bożeny Markowskiej z cyklu "Alfabet filozofów" pt "Tęsknota za niemożliwością" o Robercie Musilu, mówi filozof doc. dr Robert Piłat.

Zobacz więcej na temat: Bożena Markowska Tomasz Mann
Czytaj także

Jak turecka i polska literatura opowiadają o historii.

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2010 20:09
"Bękart ze Stambułu" i "Katyń. Ocalona pamięć".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Literatura francuska - Alain Mabanckou

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2009 21:00
Alain Mabanckou to wielka gwiazda literatury francuskiej. Pisarz pochodzi z Konga, mieszka w Paryżu, wykłada w Ameryce. Zapraszam na spotkanie z Alainem Mabanckou!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dokąd podróżuje literatura?

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2010 12:00
Rozmowy z autorami, redaktorami i tłumaczami – o podróżach literackich i duchowych.
rozwiń zwiń