X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Dokąd podróżuje literatura?

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2010 12:00
Rozmowy z autorami, redaktorami i tłumaczami – o podróżach literackich i duchowych.
Audio
  • Tadeusz Dąbrowski o niemieckim wydaniu swoich wierszy
  • Magdalena Budzinska o książce WIELKI BAZAR KOLEJOWY
  • Katarzyna Gędas o felietonach literackich Jarosława Iwaszkiewicza
  • Małgorzata Żbikowska o biografii Denysa Hattona

1. Naszym gościem był Tadeusz Dąbrowski – poeta, krytyk literacki i redaktor. Laureat wielu nagród literackich, m.in. "Małego Berła" Fundacji Kultury Polskiej (2006), nagrody Splendor Gedanensis (2007), Hubert-Burda-Preis (2008), Nagrody Kościelskich (2009). Autor takich książek poetyckich, jak e-mail (2000), Te Deum (2005, 2008) czy Czarny kwadrat (2009). Z naszym gościem rozmawialiśmy zarówno o publikacji w Niemczech obszernego wyboru jego wierszy (o współpracy z tłumaczami wydanego zbioru, Andrzejem Rudolfem i Moniką Ring), jak i o spotkaniach autorskich w kilku niemieckich miastach, m.in. Monachium, Dreźnie, Lipsku i Berlinie. Tadeusz Dąbrowski przeczytał także swój nowy, niepublikowany jeszcze wiersz Bez tajemnicy oraz opowiadał o swoich planach na dalsze, twórcze podróże...

_

 

2. W tym tygodniu w cyklu "To się czyta" prezentujemy książkę Paula Theroux Wielki bazar kolejowy. Pociągiem przez Azję. W naszej audycji opowiadała o niej tłumaczka Magdalena Budzińska, która mówiła o genezie tego niezwykłego pamiętnika z podróży, o jego bohaterze-narratorze, o literackich efektach swoistego podglądania przez okna różnych, wielojęzycznych pociągów.

_

 

3. O wydanym właśnie tomie Jarosława Iwaszkiewicza Rozmowy o książkach. Nowy wybór z lat 1954-1979 (o jego genezie poetyce i metodzie twórczej) opowiadała Katarzyna Gędas – autorka opracowania tomu i przedmowy do niego. Książka ta to obszerny wybór recenzji i felietonów, które Iwaszkiewicz w swojej rubryce zatytułowanej Rozmowy o książkach, publikował w latach 1954–1979 na łamach dziennika "Życie Warszawy". Wysłuchaliśmy również fragmentu (z Archiwum PR) powojennych wspomnień Jarosława Iwaszkiewicza o książkach.

_

 

4. Biografię angielskiego arystokraty, podróżnika i wielbiciela Afryki (a przy tym ukochanego Karen Blixen) – Denysa Finch Hattona – przedstawiła nam Małgorzata Żbikowska, tłumaczka książki Sary Wheeler Za blisko słońca, której tematem są losy tego niezwykłego człowieka.

 

Audycję przygotowały Dorota Gacek i Elżbieta Łukomska.


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zapiski ze współczesności: Teresa Worowska

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2008 14:45
W tym tygodniu w "Zapiskach ze współczesności" - gawędy Teresy Worowskiej, tłumaczki z języka węgierskiego, która przybliżyła polskiemu czytelnikowi takich autorów jak Sandor Marai i Peter Esterhazy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sezon na Dwójkę: Co słychać w literaturze?

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2009 17:06
5 sierpnia 2009, godz. 18:00
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sezon na Dwójkę: Co słychać w literaturze?

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2009 12:54
19 sierpnia 2009, godz. 18:00
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sezon na Dwójkę: Co słychać w literaturze?

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2009 15:55
16 września 2009, godz. 18:00
rozwiń zwiń