Poetyckie zadłużenia Bohdana Zadury

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2018 19:20
- Gdybym w którymś momencie nie zaczął tłumaczyć Ashbery’ego, pewnie przestałbym pisać wiersze w okolicach 1980 roku – przyznał Bohdan Zadura, laureat Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej "Silesius" 2018 za całokształt twórczości.
Audio
  • Rozmowa z Bohdanem Zadurą, laureatem Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej "Silesius" 2018 za całokształt twórczości (Wybieram Dwójkę)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Nomad_Sou/Shutterstock.com

książka czytanie 1200.jpg
"Wiersz sam cię nauczy, jak go czytać"

Ceniony poeta, tłumacz i krytyk literacki opowiadał w Dwójce m.in. o wpływie pracy translatorskiej na własną twórczość. - Lista ludzi, u których jestem poetycko zadłużony, jest wprost nie do wyczerpania - podkreślał.

W rozmowie również o "mitycznych" legnickich latach Portu Literackiego, o "fajnych kolegach", których poetyckich początków Bohdan Zadura – jako redaktor "Twórczości" - był świadkiem, czy o wydanym w tym roku ostatnim tomie poety "Po szkodzie". - To były trochę takie wiersze, żeby nie zwariować – mówił gość Dwójki.

***

Rozmawiała: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Gość: Bohdan Zadura (poeta, prozaik, tłumacz, krytyk literacki) 

Data emisji: 8.05.2018

Godzina emisji: 17.30

Materiał został wyemitowany w audycji "Wybieram Dwójkę"

Czytaj także

Portret Lucjana Rydla

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2018 20:02
Dokładnie 8 kwietnia przypadła 100. rocznica śmierci Lucjana Rydla - postaci zapisanej w powszechnej pamięci przede wszystkim jako pierwowzór Pana Młodego z "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Codzienność i poezja. O twórczości Kazimierza Hoffmana

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2018 17:35
Okazją do wspomnień o bydgoskim poecie był wydany właśnie jego "Dziennik 2000-2008", zapiski z kilku ostatnich lat życia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Dla Herberta sztuka była niezbywalną częścią życia"

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2018 14:59
- Tak, jak konieczność odżywiania, spania, pracy i odpoczynku jest dla nas oczywista, tak kontakt ze sztuką był oczywisty dla Herberta. Sztuka była dla niego częścią życia, z której nie można rezygnować - mówiła w Dwójce dr Joanna Guze.
rozwiń zwiń