Codzienność i poezja. O twórczości Kazimierza Hoffmana

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2018 17:35
Okazją do wspomnień o bydgoskim poecie był wydany właśnie jego "Dziennik 2000-2008", zapiski z kilku ostatnich lat życia.
Audio
  • Gospodarz słów. O Kazimierzu Hoffmanie (Strefa literatury/Dwójka)
Kazimierz Hoffman Dziennik 2000-2008, wyd. Oficyna Wydawnicza Epigram (okładka książki)
Kazimierz Hoffman "Dziennik 2000-2008, wyd. Oficyna Wydawnicza Epigram (okładka książki)Foto: pixabay/mat. prom.

książka czytanie 1200.jpg
"Wiersz sam cię nauczy, jak go czytać"

"Cała moja liryka była i jest apologetyką. Obroną środkami poezji prawd wiary. W sposób dla mnie właściwy. Poprzez  n a c h y l e n i e się uczuciem i wyobraźnią nad pojedynczym przedmiotem, jako muśniętym esencją. Na którym spoczywa wzrok Boga. Zawsze i wszędzie". Te słowa zanotował w swoim dzienniku Kazimierz Hoffman.

Poeta, eseista, dziennikarz urodził się 90 lat temu - 5 czerwca 1928 roku w Grudziądzu, Studiował socjologię w Poznaniu. Całe swoje dorosłe życie związał z Bydgoszczą. Wydał kilkanaście tomów wierszy oraz dwa tomy esejów o literaturze i malarstwie. W 2005 roku otrzymał Nagrodę PEN-Clubu. Zmarł w roku 2009.

W 90. rocznicę urodzin Kazimierza Hoffmana ukazuje się jego "Dziennik 2000-2008" - świadectwo pracy poety nad słowem. To także dziennik lektur i artystycznych fascynacji, poetyckich sympatii i antypatii, opowieść o świecie zwierząt, który jest mu bliski, i o jego ulubionych zajęciach - wśród których było słuchanie Programu 2 Polskiego Radia.

Julia Hartwig napisała kiedyś "Jest tylko jeden taki poeta jak Kazimierz Hoffman". W audycji zaprezentowaliśmy wypowiedzi poetów i krytyków literackich, którzy z tym zdaniem poetki w pełni się zgadzają.

***

Tytuł audycji: Strefa literatury

Prowadzi: Dorota Gacek

Goście: Iwona Smolka, Piotr Matywiecki, Janusz Drzewucki, Grzegorz Kalinowski, Robert Mielhorski

Data emisji: 15.04.2018

Godzina emisji: 21.00

jp/bch/pg

Czytaj także

Pogoda, katastrofy i zwierzęta. Romantyzm z innej strony

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2018 12:00
- Te książki pokazują bardziej przywiązanie do życia, a nie do wielkich idei czy narracji – mówił dr Grzegorz Marzec o serii "Nowa Biblioteka Romantyczna" wydawanej przez Instytut Badań Literackich PAN.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Potrzebni sobie do życia. O przyjaźni Herberta i Czapskiego

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2018 14:04
Punktem wyjścia do rozmowy o dwóch znakomitych twórcach była nowo wydana książka: Józef i Maria Czapscy, Katarzyna i Zbigniew Herbertowie "Korespondencja".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Czechowicz nie mówi normalnie, tylko w sposób magiczny"

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2018 08:00
- Trzeba pamiętać, ze w centrum tej twórczości tkwi siedem niewielkich tomików, w których rozwija się jedyny w swoim rodzaju świat – przypominał prof. Andrzej Zieniewicz w Dwójkowej audycji o wielorodzajowym dorobku znakomitego lubelskiego poety.
rozwiń zwiń