Uczniowie pytają o miłość i śmierć

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2012 17:41
Mówią, że były to wieki ciemne, czas zacofania i zabobonu, okres, w którym na każdym kroku przypominano: "Pamiętaj, że umrzesz". Tymczasem nie takie średniowiecze ponure, jak je malują..
Audio
  • Te wstrętne lektury! Debata na żywo z udziałem uczniów!
Uczestnicy spotkania
Uczestnicy spotkania Foto: Grzegorz Śledź/PR2

Lektury są wstrętne? W nowej Dwójkowej audycji Hanny Marii Gizy - w której spotykają się uczniowie i badacze - próbujemy zaprzeczyć tej powtarzanej często tezie. W pierwszej odsłonie cyklu z dr Izabelą Winiarską, Jarosławem Górskim, prof. Henrykiem Samsonowiczem i dr. Markiem Janickim o średniowieczu. Jak interesująca i wielopłaszczyznowa była ta epoka, dowodzi choćby opowieść, o której wspomniał w audycji prof. Samsonowicz. Jest to romans z dramatycznym finałem.

Było ich troje. Piękny Wisław, pan Wiślicy, Walter Mocny (zwany też Walgierzem Udałym), pan na Tyńcu, oraz jego żona, księżniczka francuska, uprowadzona niegdyś przez Waltera - Helgunda.

Za przewiny jakieś Walter pojmał Wisława i wtrącił go do lochu. Po jakimś czasie wyruszył na rycerską wyprawę. Tymczasem Helgundę nękają problemy typowe dla niewiast osamotnionych, a miłujących aktywne życie (skarży się, że "ani nie jest wdową, ani mężatką"...). Za namową służącej, która "odrzuciwszy wstyd idący w ślad za zdradą, oznajmia, że Wisław o bardzo wytwornej postaci i powabnym ciele, piękny z wejrzenia, uwięziony jest w wieży", wypuszcza urodziwego więźnia z lochu. Nietrudno się domyśleć, że Helgunda zapałała afektem. Uciekła z Wisławem do Wiśllicy.

Tymczasem Walter powrócił z wojaczki...

Co było dalej, dowiemy się z "Kroniki wielkopolskiej", w której owa historia została przytoczona.

Z audycji, do której wysłuchania zapraszamy, dowiemy się natomiast o wielu aspektach średniowiecznej kultury: o jej cechach znaczących, o statusie literatury tego czasu, o niejednoznaczności tego, co wydaje się oczywiste (choćby słynne zawołanie "memento mori" - zachęta do skruchy, ale i kierowanie ku radościom życia). W audycji wziął udział również aktor Krzysztof Gosztyła oraz - co najważniejsze - uczniowie warszawskich szkół. Nasi goście chętnie włączali się do dyskusji, zadając zgromadzonym znawcom tematu czasem niełatwe pytania.

Audycja o średniowieczu jest pierwszą w cyklu "Te wstrętne lektury", którego pomysłodawczynią i autorką jest Hanna Maria Giza. 

***

Bohaterowie naszych lektur - oceny, komentarze, fragmenty dzieł w znakomitej interpretacji aktorów Teatru Polskiego Radia. Posłuchaj na moje.polskieradio.pl!

Cytaty za: T. MIchałowska, "Średniowiecze", PWN, Warszawa 2002.

Czytaj także

Lista szkolnych lektur do poprawki

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2012 10:27
Sztandarowe lektury szkolne powinny być usunięte z listy, bo są niepoprawne politycznie i nie przystają do dzisiejszych czasów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Narodowe czytanie Pana Tadeusza" w Dwójce

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2012 09:02
W ponad 50 miastach Polski sobota stoi pod znakiem "Pana Tadeusza”. Przez cały dzień aktorzy i aktorki czytają publicznie narodowe dzieło napisane przez Adama Mickiewicza.
rozwiń zwiń