60.000 kilometrów przygody śladami Tony'ego Halika

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2015 13:50
- Odtworzyliśmy mapę Tony’ego Halika, od Meksyku po Argentynę – opowiadał w Dwójce Szymon Stawski, uczestnik projektu podróżniczego "Cinemaya Panamericana".
Audio
  • Z Szymonem Stawskim, uczestnikiem projektu podróżniczego "Cinemaya Panamericana", rozmawia Iwona Rzeszotek (Wybieram Dwójkę)
Efektem wyprawy Cinemaya Panamericana jest imponujący zbiór zdjęć, które ukazują współczesne oblicze Indian, odmienne od tego widzianego przez Halika pięćdziesiąt lat temu
Efektem wyprawy "Cinemaya Panamericana" jest imponujący zbiór zdjęć, które ukazują współczesne oblicze Indian, odmienne od tego widzianego przez Halika pięćdziesiąt lat temuFoto: mat. z wystawy "Śladami Tony'ego Halika" w Muzeum Podróżników im. Tony`ego Halika w Toruniu

Projekt ten, zrealizowany przez Szymona Stawskiego, Piotra Bobińskiego i Bogumiłę Bibel, był próbą odwzorowania podróży Tony’ego Halika przez Amerykę Środkową i Południową sprzed pół wieku. Słynny polski podróżnik pokonał wówczas, w ciągu 4 lat, aż 180 tysięcy kilometrów.
- My złapaliśmy się na 60 tysięcy kilometrów przygody - opowiadał w Dwójce Szymon Bywalec. Jak podkreślał, wyprawa miała za zadanie swoistą konfrontację tego, co 50 lat temu zobaczył i w swoich książkach opisał Tony Halik, ze współczesnym obrazem tych krajów i ich mieszkańców. - Podczas kolejnych etapów wyprawy pokazywaliśmy filmy dokumentalne, które kiedyś Tony Halik w konkretnych miejscach zrealizował. Te materiały działały na zasadzie lustra kulturowego: teraźniejszość odbijała się w przeszłości – tłumaczył podróżnik.

Powrót
Powrót ze świeżo wykopaną gliną (na zdj. Szymon Stawski wśród mieszkanek indiańskiej wioski). Fot. z wystawy "Śladami Tony'ego Halika" w Muzeum Podróżników im. Tony`ego Halika w Toruniu

 

***
Rozmawiała: Iwona Rzeszotek
Gość: Szymon Stawski (podróżnik, uczestnik projektu podróżniczego "Cinemaya Panamericana")
Data emisji: 5.02.2015
Godzina emisji: 16.00
Materiał wyemitowano w audycji "Wybieram Dwójkę".

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

W Chile ciężkie książki ustawia się na najniższej półce

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2014 15:30
- Tematem, który często tutaj wypływa przy grillu, jest trzęsienie ziemi. Osoba, która nie miała z nim doświadczeń, czuje się w towarzystwie wyobcowana - o życiu codziennym w Chile w audycji "Słuchaj świata" opowiadali znawcy tego kraju.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polskich Brazylijczyków poznasz po nazwisku

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2014 18:00
Na południu Brazylii mieszka niezwykle liczna grupa osób polskiego pochodzenia. Skąd się tam wzięli? Czy poza nazwiskiem i korzeniami coś łączy je z Polską? Temat zbadała w reportażu "Listy Brazylia - Polska" Katarzyna Błaszczyk, która w Dwójce opowiedziała o swojej fascynującej podróży do kraju kawy.
rozwiń zwiń