Generał Anders. Bardziej ojciec niż bohater

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2015 15:05
– Ojciec nigdy nie dał mi odczuć, jaką raną stała się dla niego sytuacja powojenna – mówiła Anna Maria Anders, córka Władysława Andersa i piosenkarki Ireny Renaty Anders.
Audio
  • Anna Maria Anders o rodzicach i książce "Córka generała i piosenkarki" (Poranek Dwójki)
Anna Maria jest córką Władysława Andersa (na zdj.) i jego drugiej żony Ireny Renaty Anders
Anna Maria jest córką Władysława Andersa (na zdj.) i jego drugiej żony Ireny Renaty AndersFoto: Wikimedia/cc

Dzieciństwo upływało jej w angielskie szkole i wśród powojennej polskiej emigracji w Londynie. – Moim pierwszym językiem był polski. Gdy w wieku 5 lat poszłam do szkoły, nie umiałam ani słowa po angielsku – opowiadała.

Malutka Anna Maria Anders nie miała świadomości, kim dla Polaków jest jej ojciec. Rozmiar jego legendy poznaje do dziś. – Bywam ostatnio w Polsce bardzo często i za każdym razem dowiaduję się czegoś nowego. Jako mała dziewczynka byłam po prostu przyzwyczajona do tego, że w polskim otoczeniu jesteśmy na pierwszym planie – wyznała.

W audycji Anna Maria Anders opowiadała m.in. o tym, jak poznali się jej rodzice i czym były dla nich artykuły, które na temat generała Andersa ukazywały się w PRL.

***
Prowadził: Piotr Kędziorek
Gość: Anna Maria Anders
Data emisji: 15.04.2015
Godzina emisji: 8.35
Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

mc/jp

Czytaj także

Ewakuacja Armii Andersa ze Związku Sowieckiego

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2020 06:00
18 marca 1942 roku Władysław Anders na spotkaniu ze Stalinem poruszył kwestię ewakuacji części wojska polskiego do Iranu. Stalin zgodził się bez wahania na wyjazd wszystkich tych żołnierzy polskich, dla których nie wystarczało żywności. ZSRS opuściło 44 tysiące osób.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dzieje Armii Andersa to historia zwycięstwa dobra nad złem

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2014 19:00
– Odyseja Armii Andersa jest świetnym tematem nie tylko jako historia wojskowa, ale przede wszystkim jako świadectwo ludzkich wartości – mówił w Dwójce prof. Norman Davies, opowiadając o swoim projekcie "Szlak nadziei".
rozwiń zwiń