Budynku radiowej orkiestry nie byłoby bez Zimermana

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2015 10:00
Rozmowa z architektem Tomaszem Koniorem - głównym, lecz nie jedynym bohaterem książki "Dotknąć muzyki. O powstawaniu siedziby NOSPR".
Audio
  • Rozmowa z Tomaszem Koniorem, autorem projektu nowej siedziby NOSPR (Poranek Dwójki)
Krystian Zimerman. Wybitny pianista jest też znawcą architektury i akustyki
Krystian Zimerman. Wybitny pianista jest też znawcą architektury i akustykiFoto: PAP/Radek Pietruszka

- Nowa siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia nie powstałaby w tym kształcie i w tej jakości, gdyby nie zaangażowanie Krystiana Zimermana - podkreślił Tomasz Konior. - Po koncercie w Katowicach poprosił o spotkanie z architektem, a następnie pokazał mi najlepsze sale w Japonii oraz Ameryce i przedstawił mnie genialnemu akustykowi Yasuhisze Toyocie - wspominał twórca projektu jednej z najdoskonalszych architektoniczne i dźwiękowo sal koncertowych w naszej części Europy.

Pewną rolę w jej powstaniu odegrał także Henryk Mikołaj Górecki. Choć Tomaszowi Koniorowi nie udało się spełnić wielkiego marzenia kompozytora...

***

Gość: Tomasz Konior (architekt i urbanista)

Prowadzi: Tomasz Obertyn

Data emisji: 19.05.2015

Godzina emisji: 8.35

Materiał wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki"

mm/mg

Czytaj także

Tomasz Konior: Le Corbusier się mylił

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2014 21:00
- Nie było w historii miast drugiego tak dotkliwego okresu, który by całkowicie odmienił ich oblicze, nie czyniąc jednocześnie lepszymi, wygodniejszymi, zdrowszymi miejscami do życia - mówi o modernizmie architekt, który sam zmienia właśnie oblicze Katowic.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Drugim sercem sali koncertowej jest kawiarnia

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2014 12:21
– Publiczność, która chodzi na koncerty, musi mieć przestrzeń do rozmowy o swoich wrażeniach muzycznych. Umiejscowienie kawiarni jest niezwykle ważne dla całej struktury budynku – mówił w Dwójce wybitny krytyk architektury Joseph Rykwert, który ocenia nową siedzibę NOSPR.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Joanna Wnuk-Nazarowa: mamy salę na miarę NOSPR

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2014 12:40
- Tu nie ma miejsca na lekkość i biel, bo nie gra tu zespół kameralny, tylko orkiestra, która potrafi czołgiem przejechać - tak o nowej siedzibie NOSPR mówi jej dyrektor programowa Joanna Wnuk-Nazarowa. Historię budynku przypomnieliśmy przed koncertem inaugurującym jego otwarcie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Krystian Zimerman: nie gram na fortepianie, tylko na sali koncertowej

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2014 11:00
– Dobrzy akustycy mają coś w rodzaju szóstego zmysłu. A jednym z najlepszych jest Yasuhisa Toyota, autor sali koncertowej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia – mówił w Dwójce pianista Krystian Zimerman, który wystąpił na koncercie inaugurującym działalność nowej siedziby NOSPR.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Edukacją naszych dzieci zajmą się teraz... nowe filharmonie

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2014 21:00
- W polskiej architekturze dokonał się imponujący przełom - mówiła o wysypie nowoczesnych sal koncertowych architekt Ewa Porębska. Tylko komu będą one służyć?
rozwiń zwiń