Prof. Jerzy Bralczyk: zasmuciło mnie "kopytko"

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2015 10:00
- Okazało się bowiem, że nawet absurd się komercjalizuje - komentował popularny slogan reklamowy autor książki "500 zdań polskich".
Audio
  • Rozmowa z prof. Jerzym Bralczykiem (Poranek Dwójki)
Zdaniem profesora Jerzego Bralczyka Trylogia to rodzaj baśni, w której zło zostaje ukarane, a dobro nagrodzone
Zdaniem profesora Jerzego Bralczyka "Trylogia" to rodzaj baśni, w której zło zostaje ukarane, a dobro nagrodzoneFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Prof. Bralczyk zebrał najmocniej zakorzenione w świadomości Polaków zdania i za ich pomocą stworzył oryginalną opowieść o naszej mentalności. Ten zestaw pokazał też wyłom, jaki dokonał się w polskiej wspólnocie kulturowej kilkanaście lat temu. Okazało się, że wielu studentów językoznawcy nie rozpoznaje cytatów powszechnie znanych w pokoleniu ich rodziców i dziadków.

- Źródłem takich zdań pozostają wciąż filmy, seriale czy piosenki. Ja szczególnie upodobałem sobie jednak internetowe memy. Głównie ze względu na ich absurdalny charakter - mówił prof. Bralczyk. - To znakomita odtrutka na wszechobecną funkcjonalizację języka. Większość zdań ma nas przekonać do marki, produktu czy polityka - dodał.

Przy okazji wizyty w Dwójce językoznawca wyjaśnił, co tak naprawdę bawi nas w "ale urwał".

***

Gość: prof. Jerzy Bralczyk (językoznawca)

Prowadzi: Tomasz Obertyn

Data emisji: 28.05.2015

Godzina emisji: 8.35

Materiał wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki"

mm/jp

Czytaj także

Prof. Bralczyk: pan Wołodyjowski niczym Kubuś Puchatek

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2013 12:00
W audycji "O literaturze nie całkiem poważnie" zastanawialiśmy się, czy Sienkiewiczowska "Trylogia" jest nadal aktualna. O wartość dzieła spierali się prof. Jerzy Bralczyk i Michał Ogórek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prof. Jerzy Bralczyk: za językiem kryje się cały świat

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2014 14:00
Trzej językoznawcy: prof. Jerzy Bralczyk, prof. Jan Miodek i prof. Andrzej Markowski, znani popularyzatorzy kultury języka polskiego, postanowili stworzyć książkę, w której czuje się miłość, przywiązanie i ogromny szacunek do niego. Tak powstała publikacja "Wszystko zależy od przyimka".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prof. Jerzy Bralczyk: zdrobnienia smakują lepiej

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2014 17:00
- Śledzik z cebulką smakuje lepiej niż śledź z cebulą. Tak samo ozorek. Ozór nie brzmi już tak apetycznie, a jęzora nie wziąłbym nawet do ust - mówił wybitny językoznawca, który w Dwójce opowiadał o swojej nowej książce pt. "Jeść!!!".
rozwiń zwiń