Niebezpieczny romans Aten z Kremlem. Co z tego wynika?

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2015 19:10
- Bez względu na to, czy Grecja wyjdzie z Unii czy nie, to my i tak za to zapłacimy. Koszty poniosą najbogatsi podatnicy Unii, natomiast Grecji politycznie już nie odzyskamy - mówi politolog, dr Paweł Kowal.
Audio
  • Jak sytuacja w Grecji oddziałuje na Wschód? (Puls świata/ Dwójka)
Choć scenariusze dla Grecji są różne, najbardziej prawdopodobne jest wyjście tego kraju ze strefy euro. A to może mieć wiele bolesnych skutków, m.in.: hiperinflacja, brak żywności i leków oraz społeczne niepokoje (na zdjęciu premier Grecji Aleksis Tsipras)
Choć scenariusze dla Grecji są różne, najbardziej prawdopodobne jest wyjście tego kraju ze strefy euro. A to może mieć wiele bolesnych skutków, m.in.: hiperinflacja, brak żywności i leków oraz społeczne niepokoje (na zdjęciu premier Grecji Aleksis Tsipras)Foto: EPA/PATRICK SEEGER

Bruksela czeka na plan greckich reform, od którego będzie zależeć dalsza pomoc dla Aten. Europejski Bank Centralny informuje z kolei, że jest przygotowany na ewentualne wyjście Grecji ze strefy euro. Czy Grexit to najbardziej prawdopodobny scenariusz? - Biorąc pod uwagę zaangażowanie głównych polityków w Europie, gdyby doszło do wyjścia Grecji z Unii, to mieliby oni poważne kłopoty u siebie, np. pozycja Angeli Merkel w Niemczech byłaby bardzo nadwątlona - uważa dr Paweł Kowal.

Politolog w rozmowie z Grzegorzem Ślubowskim wyjaśnił, dlaczego Grecja już jest w rękach Putina. W programie rozmawialiśmy również o ukrywanym romansie Aten z Kremlem, który nagle stał się jasny. Co z tego wynika oraz jaki wpływ kryzys w Grecji ma na sytuację na Ukrainie?

***

Tytuł audycji: Puls świata

Prowadzi: Grzegorz Ślubowski

Gość: dr Paweł Kowal (politolog, ekspert Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk)

Data emisji: 9.07.2015

Godzina emisji: 17.15

sm/bch

Czytaj także

Grecja nad przepaścią. "Aleksis Cipras stworzył thriller"

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2015 19:50
- Wydaje się, że Aleksis Cipras dba o to, by atmosfera napięcia była najwyższa z możliwych. Stworzył on w Grecji swoisty thriller psychologiczny i polityczny - opowiada reporterka Agata Kasprolewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Grecja gra va banque. Jakie są szanse na kompromis?

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2015 08:00
- Grecy mają do wyboru dwie złe drogi: wyjście ze strefy euro albo kontynuację programu oszczędnościowego - mówi ekonomista Ignacy Morawski.
rozwiń zwiń