Polskie Radio
Section05
Aleksis Cipras

Co dla Grecji oznacza wyborcza wygrana Nowej Demokracji?

Liberalno-konserwatywna Nowa Demokracja wygrała przedterminowe wybory parlamentarne w Grecji - wynika z badań exit poll. Rządząca od 2015 r. Syriza uplasowała się na drugim miejscu z wynikiem 26,5-30,5 proc. – Partia Aleksisa Ciprasa zapłaciła cenę za zrobienie czegoś, z czym się ideologicznie nie zgadzała – powiedział Loukas Notopoulos, grecki przedsiębiorca mieszkający w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Grecja wybory parlamentarne Aleksis Cipras Europa Piotr Pogorzelski

Zdecydowały dwa głosy. Wotum zaufania dla greckiego rządu

Grecki parlament udzielił wotum zaufania rządowi Aleksisa Tsiprasa. Premiera poparło 151 deputowanych w 300-osobowym parlamencie. Do głosowania doszło po tym, jak Panos Kamenos, lider Niezależnych Greków wycofał swoją partię z rządzącej koalicji. Były minister obrony zrezygnował ze stanowiska w proteście przeciwko porozumieniu ze Skopje w sprawie nazwy "Macedonia".
Zobacz więcej na temat:  Grecja Aleksis Cipras Europa ŚWIAT macedonia

Angela Merkel ostro skrytykowana podczas wizyty w Grecji

Część polityków i działaczy społecznych w Grecji ostro skrytykowała zakończoną w piątek wizytę Angeli Merkel w Atenach. Niektórzy uważają, że była to próba ingerencji w wewnętrzne sprawy ich kraju. Jednym z głównych tematów rozmów kanclerz Niemiec z greckimi politykami było porozumienie między rządami w Atenach i Skopje w sprawie nazwy "Macedonia".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Grecja Niemcy Angela Merkel macedonia Aleksis Cipras