Paryż Chopina. Śladami młodego kompozytora

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2017 18:38
Fryderyk Chopin przyjechał do stolicy Francji 5 października 1831 r., mając 21 lat. "Zapewne zostanę tu dłużej, niż myślałem, nie dlatego, że jest mi tu dobrze, lecz dlatego, że z czasem może się tu zadomowię" - napisał w liście do przyjaciela.
Audio
Rekonstrukcja obrazu Eugnea Delacroix przedstawiająca George Sand i Fryderyka Chopina
Rekonstrukcja obrazu Eugène'a Delacroix przedstawiająca George Sand i Fryderyka ChopinaFoto: wikimedia/domena publiczna

Paryż, o którym marzył Chopin, gdzie miał wkrótce osiągnąć szczyty sławy i zostać już na zawsze, był w owym czasie centrum artystycznym i kulturalnym ówczesnej Europy. Po długiej, trwającej około 70 godzin jeździe dyliżansem ze Strasburga Fryderyk dotarł do centrum miasta. Młody, żądny wrażeń kompozytor, wynajął umeblowany pokój na czwartym piętrze kamienicy przy Boulevard Poissonnière nr 27.

Miasto budziło w nim sprzeczne uczucia. "Można tu się natknąć zarazem na największy przepych i największy brud, największą cnotę i największy występek" - pisał w liście. Nie minęły dwa lata, a podbił paryskie salony. Jakie ślady zostawił po sobie potomnym? Posłuchaj nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadzi: Jakub Kukla

Gość: Marek Brzeziński (korespondent Polskiego Radia w Paryżu)

Data emisji: 8.11.2017

Godzina emisji: 16.00

mko

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Goście na 75-lecie Dwójki: Władysław Kłosiewicz

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2012 21:00
W Dwójkowej audycji wybitny klawesynista opowiadał o tym, jak się zmieniało wykonawstwo muzyki dawnej w Polsce w ciągu ostatnich trzydziestu lat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ostatni publiczny koncert Chopina na płycie!

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2015 18:40
W niedzielę przedstawimy fragmenty albumu cenionego francuskiego pianisty Yvesa Henry - "Derniere concert a Paris: 16.02.1848".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polskie Radio zawsze było związane z Chopinem

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2017 15:49
Radio Chopin to nowy, wyjątkowy projekt, który wystartuje już 11 listopada. O unikatowym i misyjnym przedsięwzięciu oraz o wydarzeniach z nim związanymi mówił w Polskim Radiu 24 dziennikarz Polskiego Radia, Adam Rozlach.
rozwiń zwiń