X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

44 spojrzenia z czasów Stanisława Augusta Poniatowskiego

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2018 09:00
- Szczególną uwagę widzów na tej wystawie przykuwają dwa portrety - mówił w Dwójce Wojciech Fałkowski, dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie, który zapraszał na wystawę "Marcello Bacciarelli. Najpiękniejsze portrety".
Audio
  • Wojciech Fałkowski m.in. o wystawie "Marcello Bacciarelli. Najpiękniejsze portrety" (Poranek Dwójki)
Maria Poprzęcka śledź 1200.jpg
Poniatowski i czasy przełomu. Prof. Poprzęcka o polskiej sztuce

Pretekstem do zaaranżowania wystawy jest przypadająca w tym roku 200. rocznica śmierci Marcella Bacciarellego, nadwornego malarza króla Stanisława Augusta. Na Zamku Królewskim można oglądać aż 44 dzieł mistrza, reprezentujące cały chronologiczny przekrój jego portretowego dorobku. Szczególne miejsce na wystawie zajmuje wizerunek nadwornego lekarza królewskiego Walentego Gagatkiewicza. - Wiąże się z nim historia nadzwyczajna - opowiadał w Dwójce Wojciech Fałkowski. - Obraz ten został zakupiony przez nas trzy miesiące temu na zamku w Paryżu. Wcześniej przez ponad 200 lat od namalowania jego losy były nieznane. Gdy niedawno wypłynął, byliśmy podekscytowani, a z drugiej strony baliśmy się, że zostaniemy przelicytowani.

Drugą postacią, na którą gość "Poranka Dwójki" zwrócił uwagę jest Julia Duhamel, córeczka królewskiego sekretarza, którą Bacciarelli sportretował dwukrotnie. - Na wystawie możemy oglądać ją w czasach, gdy była dziewczynką, ale też można zobaczyć, jak wyglądała jako stateczna mężatka.

W audycji Wojciech Fałkowski opowiadał, w jaki sposób fryzury sportretowanych osób pozwoliły ustalić okres, w którym powstały niektóre z obrazów. Dyrektor Zamku Królewskiego mówił też o niezwykłym nabytku tej instytucji, który zostanie udostępniony publiczności za kilka tygodni.

Wystawę "Marcello Bacciarelli. Najpiękniejsze portrety" można oglądać do 9 września.

***

Prowadzi: Paweł Siwek

Gość: Wojciech Fałkowski (dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie)

Data emisji: 26.06.2018

Godzina emisji: 8.10

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

bch/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Cedric Tiberghien: Schuman komponował z pasją i miłością

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2018 14:09
- Fantazja op. 17 to jedno z największych arcydzieł muzyki fortepianowej. To utwór pełen pasji, poezji i miłości. Pierwotnie pisał go bowiem z myślą o Klarze Wieck, dając muzyką wyraz tęsknocie za ukochaną – mówił w Dwójce znakomity pianista.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Michał Klauza: to był wyjątkowy sezon artystyczny

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2018 10:00
- Dla mnie najważniejsze jest to, że w poprzednim roku wykonaliśmy 37 utworów polskich kompozytorów, a w tym półroczu 18. Nie liczę tych, które zarejestrowaliśmy - mówił w Dwójce dyrektor Polskiej Orkiestry Radiowej.
rozwiń zwiń