44 spojrzenia z czasów Stanisława Augusta Poniatowskiego

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2018 09:00
- Szczególną uwagę widzów na tej wystawie przykuwają dwa portrety - mówił w Dwójce Wojciech Fałkowski, dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie, który zapraszał na wystawę "Marcello Bacciarelli. Najpiękniejsze portrety".
Audio
  • Wojciech Fałkowski m.in. o wystawie "Marcello Bacciarelli. Najpiękniejsze portrety" (Poranek Dwójki)
Maria Poprzęcka śledź 1200.jpg
Poniatowski i czasy przełomu. Prof. Poprzęcka o polskiej sztuce

Pretekstem do zaaranżowania wystawy jest przypadająca w tym roku 200. rocznica śmierci Marcella Bacciarellego, nadwornego malarza króla Stanisława Augusta. Na Zamku Królewskim można oglądać aż 44 dzieł mistrza, reprezentujące cały chronologiczny przekrój jego portretowego dorobku. Szczególne miejsce na wystawie zajmuje wizerunek nadwornego lekarza królewskiego Walentego Gagatkiewicza. - Wiąże się z nim historia nadzwyczajna - opowiadał w Dwójce Wojciech Fałkowski. - Obraz ten został zakupiony przez nas trzy miesiące temu na zamku w Paryżu. Wcześniej przez ponad 200 lat od namalowania jego losy były nieznane. Gdy niedawno wypłynął, byliśmy podekscytowani, a z drugiej strony baliśmy się, że zostaniemy przelicytowani.

Drugą postacią, na którą gość "Poranka Dwójki" zwrócił uwagę jest Julia Duhamel, córeczka królewskiego sekretarza, którą Bacciarelli sportretował dwukrotnie. - Na wystawie możemy oglądać ją w czasach, gdy była dziewczynką, ale też można zobaczyć, jak wyglądała jako stateczna mężatka.

W audycji Wojciech Fałkowski opowiadał, w jaki sposób fryzury sportretowanych osób pozwoliły ustalić okres, w którym powstały niektóre z obrazów. Dyrektor Zamku Królewskiego mówił też o niezwykłym nabytku tej instytucji, który zostanie udostępniony publiczności za kilka tygodni.

Wystawę "Marcello Bacciarelli. Najpiękniejsze portrety" można oglądać do 9 września.

***

Prowadzi: Paweł Siwek

Gość: Wojciech Fałkowski (dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie)

Data emisji: 26.06.2018

Godzina emisji: 8.10

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

bch/pg

Czytaj także

Cedric Tiberghien: Schuman komponował z pasją i miłością

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2018 14:09
- Fantazja op. 17 to jedno z największych arcydzieł muzyki fortepianowej. To utwór pełen pasji, poezji i miłości. Pierwotnie pisał go bowiem z myślą o Klarze Wieck, dając muzyką wyraz tęsknocie za ukochaną – mówił w Dwójce znakomity pianista.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Michał Klauza: to był wyjątkowy sezon artystyczny

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2018 10:00
- Dla mnie najważniejsze jest to, że w poprzednim roku wykonaliśmy 37 utworów polskich kompozytorów, a w tym półroczu 18. Nie liczę tych, które zarejestrowaliśmy - mówił w Dwójce dyrektor Polskiej Orkiestry Radiowej.
rozwiń zwiń