"Najlepsze miasto świata". Grzegorz Piątek: ten tytuł jest w lekkim cudzysłowie

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2020 18:02
- Tytuł jest wzięty z jednego z tekstów z epoki. Dobrze pokazuje on rozmiar ambicji, entuzjazm i optymizm towarzyszący pierwszym latom odbudowy Warszawy i te obietnice wykreowania miasta na pewno lepszego niż przed wojną, a kto wie – może i najlepszego na świecie - mówił w "Wybieram Dwójkę" autor książki "Najlepsze miasto świata. Warszawa w odbudowie 1944-1949".
Audio
  • Grzegorz Piątek o swojej książce "Najlepsze miasto świata. Warszawa w odbudowie 1944-1949" (Wybieram Dwójkę)
Okładka książki
Okładka książkiFoto: Mat. prasowe

Najnowsza książka Grzegorza Piątka - krytyka architektury i architekta z wykształcenia - ukazała się 26 lutego. Czytamy w niej m.in. o działalności Biurze Odbudowy Stolicy, dla którego pracowało wielu antykomunistów. Tworząc miasto swoich marzeń, jednocześnie przykładali oni rękę do budowy totalitarnego państwa.

- Dowódca Armii Krajowej gen. Okulicki wezwał wręcz ludzi związanych przedtem z AK, żeby włączali się w pracę nad odbudową kraju, uruchamianiem instytucji itd. Myślę, że na takim mniej politycznym planie zdecydowało to, że architekci w wielu przypadkach czekali na taką szansę, żeby Warszawę od nowa zaplanować i zbudować. Doszło do takiego cudownego splotu oczekiwać władzy, która chciała szybkiego sukcesu i ambicji architektów, którzy czekali na takiego silnego mecenasa, który da im narzędzia i pozwoli działać - tłumaczył autor książki "Najlepsze miasto świata. Warszawa w odbudowie 1944-1949".

Jak zwracał uwagę Grzegorz Piątek, w początkowych okresie nie było ideologicznej ingerencji w projekty odbudowy Warszawy. - To się zmieniło pod koniec lat 40. Natomiast w latach 1945-47 można było jeszcze widzieć te prace w dość apolityczny sposób - stwierdził.

Gość audycji mówił też m.in. o błędach, jakie popełniono w Biurze Odbudowy Stolicy i planach, których nie udało się zrealizować.

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadził: Bartosz Panek

Gość: Grzegorz Piątek (autor książki "Najlepsze miasto świata. Warszawa w odbudowie 1944-1949")

Data emisji: 28.02.2020

Godzina emisji: 16.30

pg/mk

reklama

Czytaj także

Co zostało z ząbkowskiego miasta-ogrodu?

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2020 15:15
O nowatorskim projekcie Tadeusza Tołwińskiego z 1912 roku oraz o tym, co z niego dziś pozostało opowiadali w audycji Małgorzata Zyśk - historyczka i samorządowiec oraz Mirosław Sobiecki - regionalista i miłośnik historii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bauhaus. Totalne dzieło sztuki

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2020 16:46
- Projektowanie to jest życie, chodzi o codzienne obcowanie człowieka z projektem na każdym poziomie: solniczki, telefonu komórkowego czy całego budynku. To jest Bauhaus – tłumaczył w "Wybieram Dwójkę" Grzegorz Stiasny, architekt i wiceprezes Stowarzyszenia Architektów Polskich.
rozwiń zwiń