X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Oko na Pragę i Rzym

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2010 12:43
Jerzy Stuhr na Festiwalu Filmowym w Rzymie oraz ośmiornica, która "zniszczyła praską panoramę" .
Audio

W „Europejskim Magazynie Kulturalnym” rozmawialiśmy z Olgą Špátovą – reżyserką filmu "Oko nad Pragą", który zdobył pierwszą nagrodę w Konkursie Pełnometrażowych Filmów Dokumentalnych na 26. Warszawskim Festiwalu Filmowym.

"Oko nad Pragą" to zapis absurdalnych wydarzeń, jakie miały miejsce po rozwiązaniu konkursu architektonicznego na projekt Biblioteki Narodowej w Pradze. Pierwszy czeski konkurs na skalę międzynarodową i pierwszy konkurs w niepodległym kraju wygrał projekt Jana Kaplickiego. Czeski architekt od lat pracujący w Londynie wzbudzał swoimi futurystycznymi projektami kontrowersje. Wyprzedzający swoją epokę projekt biblioteki nazwano Ośmiornicą i jej przeciwnicy nie chcieli dopuścić, by "zniszczyła praską panoramę". Tymczasem dla Kaplickiego ten projekt był wszystkim. Tragiczna opowieść o jednym człowieku, jednej budowli i jednej miłości. I pełnym pasji i elegancji człowieku posiadającym jasną wizję przyszłości, który znów walczy w Pradze o najwyższą stawkę.

Z kolei Marek Lehnert opowiedział o przygotowaniach do 5. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Rzymie. W tej edycji, średnia wieku biorących w nim udział reżyserów, jest rekordowo niski, choć nie zabraknie też uznanych autorytetów. Z okazji 50. rocznicy powstania filmu "Słodkie życie" Federico Felliniego odbędzie się specjalny pokaz, na który przybędzie m.in. Martin Scorsese.

Ciekawostką jest także udział Jerzego Stuhra we włoskim filmie „Io sono con te", opowiadającym o życiu Maryi. Film znalazł się w szesnastce filmów, biorących udział w konkursie o statuetkę Marka Aureliusza. Innym polskim akcentem na festiwalu jest film dokumentalny o przebiegu 5. Konkurtsu Chopinowskiego w roku 1955 roku, gdy impreza zdobył wielką międzynarodową renomę, ściągając wiele zagranicznych uczestników. W filmie wykorzystano wystąpienia m.in.: Władimira Aszkenazy’ego, Fou Tsonga, Bernarda Ringeissena i Adama Harasiewicza – laureata I nagrody.

Program prowadziła Anna Fuksiewicz.

Zapraszamy do wysłuchania audycji.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Sputnik wzleci nad Polskę

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2010 15:37
4 listopada rozpoczyna się Festiwal Filmów Rosyjskich "Sputnik nad Polską". To największy na świecie festiwal rosyjskiego kina.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wypatruj sputnika!

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2010 13:00
Rusza największy na świecie festiwal rosyjskiego kina - "Sputnik nad Polską".
rozwiń zwiń