Podwójny jubileusz Teatru Polskiego we Wrocławiu

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2011 13:38
Dwie premiery: spektakl "Utwór o Matce i Ojczyźnie"we wrocławskim Teatrze Polskim i "Król kłania się i zabija" w Teatrze Dramatycznym w Warszawie oraz książka "Matrioszka w hidżabie" Iwony Kaliszewskiej i Macieja Falkowskiego.
Audio
  • Wokół spektaklu "Utwór o matce i Ojczyźnie"
  • Walka z pamięcią w spektaklu" Król kłania się i zabija"
  • Iwona Kaliszewska i Maciej Falkowski o swojej książce "Matrioszka w hidżabie"

Dziś w "Wybieram Dwójkę" mówiliśmy przede wszystkim o dwóch premierach teatralnych. Pierwsza to spektakl zatytułowany "Utwór o Matce i Ojczyźnie" w reżyserii Jana Klaty, który odbędzie się w Teatrze Polskim we Wrocławiu. Adaptacja nominowanej do Nagrody Literackiej Nike 2009 książki Bożeny Keff będzie 560. premierą w historii Teatru Polskiego we Wrocławiu, który w styczniu obchodzi 65-lecie powstania. "Utwór o matce i ojczyźnie" to opowieść o matce - Żydówce, która przeżyła holokaust. Opowiada ona o latach krzywdy, która nigdy się nie skończy. W centrum tej narracji matka umieszcza córkę, która próbuje się wyzwolić spod totalnej władzy swojej rodzicielki. W tytułowe role przedstawienia wcieliły się: Paulina Chapko, Dominika Figurska, Anna Ilczuk, Kinga Preis, Halina Rasiakówna, Wojciech Ziemiański. Opracowania teksu i muzyki do przedstawienia podjął się Jan Klata. Grzegorz Chojnowski rozmawiał z reżyserem Janem Klatą i dyrektorem Teatru Polskiego – Krzysztofem Mieszkowskim.

Druga premiera to spektakl "Król kłania się i zabija" według prozy Herty Müller w reżyserii Agnieszki Korytkowskiej-Mazur w Teatrze Dramatycznym w Warszawie. Spiritus movens spektaklu jest Herta Müller. Nie jako pisarka, ale jako człowiek: poddany działaniu zarówno ideologii, historii, jak i wychowania, osobistych ambicji, zawiedzionych lub spełnionych miłości, chęci odwetu i strachu. Herta Müller przywołuje na scenie siebie z dzieciństwa w Banacie, siebie z czasów reżimu Ceauşescu i siebie współczesną, by jak w soczewce przyjrzeć się niezamkniętym sprawom, relacjom, które uwierają, domagając się finału. To spektakl o walce z pamięcią, w której przechowujemy zdeformowane obrazy własnej świadomości. I o potrzebie wychodzenia z niej ocalonym i ocalającym zarazem. Reżyserka, prowokując do przyjrzenia się kondycji człowieka wykorzenionego, outsidera z konieczności i wyboru, co chwila ośmiesza też jego skłonność do autocenzury i sentymentalizmu.

Mówiliśmy także o książce "Matrioszka w hidżabie" Iwony Kaliszewskiej i Macieja Falkowskiego. To zbiór reportaży, będących efektem wieloletnich eksploracji Kaukazu Północnego, w szczególności podróży do Dagestanu i Czeczenii w latach 2008-2010. Z autorami książki rozmawiała Barbara Schabowska.

Aby posłuchać rozmów, kliknij odpowiednie ikony dźwięku, w boksie Posłuchaj po prawej stronie.

Czytaj także

Miłość w czasach kryzysu wg Klaty

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2010 18:10
- Zdecydowanie „Kazimierz i Karolina” Ödöna von Horvátha należy do kategorii tekstów wielkich - opowiadał o wyreżyserowanym przez siebie dramacie Jan Klata.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tożsamość na huśtawce

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2010 12:00
Herta Müller o tym, jak została pisarką, o przełomie 1968 roku i cieple języka rumuńskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Urodziny wrocławskiej sceny

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2011 10:10
Jubileusz 65-lecia Teatru Polskiego we Wrocławiu oraz przestrzenna wyobraźnia architekta Petera Zumthora.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sprawdź, kim są dziś córki i ich rodzicielki

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2011 14:07
"Utwór o matce i ojczyźnie" Bożeny Keff w reż. Jana Klaty będzie najnowszą premierą wrocławskiego Teatru Polskiego.
rozwiń zwiń