Pochylmy się nad muzyką polską

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2011 17:00
W poniedziałkowej audycji zaproszeni do studia goście na gorąco podsumowali wydarzenia pierwszego dnia I Konwencji Muzyki Polskiej.
Audio

W dyskusji udział wzięli: Grażyna Szymborska - dyrektor Filharmonii Śląskiej, Viola Łabanow - klawesynistka, założycielka fundacji "Muzyka jest dla wszystkich", kompozytor Rafał Augustyn, muzyk jazzowy Włodek Pawlik oraz Andrzej Kosowski - dyrektor Instytutu Muzyki i Tańca. Gospodarzem audycji był Aleksander Laskowski.

Konwencja Muzyki Polskiej jest wydarzeniem bez precedensu, wiążą się więc z nią poważne oczekiwania środowiska muzycznego.

- To pierwsza dobra reprezentacja naszego środowiska - mówiła dyr. Szymborska. - Myślę, że w wyniku dyskusji wyrazimy nurtujące nas problemy. Oczekuję, że stworzymy reprezentację, mogącą występować z głosem doradczym wobec legislatorów.

Poruszając problematykę edukacji muzycznej Viola Łabanow stwierdziła: - Spodziewam się dużych kontrowersji, ale i otwarcia pedagogów muzycznych na obszary, które dotąd nie były przedyskutowane.

Rafał Augustyn zwierzył się ze swych marzeń: - Mamy szansę stworzyć refleksję teoretyczną, filozoficzną i w pewnym sensie antropologiczną na temat muzyki w Polsce jako fenomenu. marzy mi się, żeby zdefiniować muzykę w ogóle, bez żadnego przymiotnika.

Włodek Pawlik z kolei zachował powściągliwość: - Konwencja jest okazją do zorientowania się  w przyczynach stagnacji i braku wizji dotyczącej muzyki jazzowej w Polsce.

Tych kilka zdań było jedynie punktem wyjścia do gorącej dyskusji o bolączkach polskiego życia muzycznego, jego ramach prawnych, problemach edukacji muzycznej i o walce z biurokracją. Goście mówili także o swoich oczekiwaniach wobec Instytutu Muzyki i Tańca i o roli, jaką Instytut powinien spełniać. Dyrektor Andrzej Kosowski zadeklarował zaś konkretne działania, jakie Instytut może podjąć już w najbliższym czasie.

Aby posłuchać audycji, wystarczy kliknąć ikonę dźwięku w ramce "Posłuchaj" po prawej stronie.

I Konwencja Muzyki Polskiej adresowana jest do przedstawicieli polskiego środowiska muzycznego, w szczególności kompozytorów, artystów wykonawców, muzykologów i teoretyków muzyki, dziennikarzy i krytyków, przedstawicieli instytucji muzycznych i organizacji pozarządowych, a także studentów i melomanów. 

To ogólnopolskie spotkanie środowiska muzycznego połączone jest z dyskusją na temat różnych dziedzin muzyki i infrastruktury polskiej kultury muzycznej. Centralnym punktem Konwencji stała się prezentacja " Raportu o stanie muzyki polskiej", przygotowywanego od października ubiegłego roku w zespole kilkunastu autorów - raportu, którego zabrakło podczas Kongresu Kultury Polskiej w 2009 roku w Krakowie.

Konwencja zajmuje się całokształtem spraw polskiej muzyki zarówno w ujęciu historycznym, jak i współczesnym: od muzyki poważnej, poprzez jazz, alternatywę, muzykę tradycyjną do muzyki popularnej. Prezentowane raporty i wystąpienia zawierają dane o uczestnictwie w kulturze, dostępie do muzyki, aktywności artystycznej i kulturoznawczej, wydawnictwach, mediach, instrumentarium kulturowym i infrastrukturze prawnej, w tym prawie autorskim.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

I Konwencja Muzyki Polskiej

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2011 09:14
Instytut Muzyki i Tańca, we współpracy ze Związkiem Kompozytorów Polskich i Polską Radą Muzyczną, zaprasza na I Konwencję Muzyki Polskiej, która odbędzie się w dn. 9-11 maja br. w Bibliotece Narodowej w Warszawie, przy al. Niepodległości 213.
rozwiń zwiń