REKLAMA

Dwa Teatry na antenie Dwójki dobra nasza

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2012 21:23
W dniach 19-21 maja odbędzie się XII Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry - Sopot". Do konkursu stanęło 15 słuchowisk radiowych i 13 spektakli telewizyjnych.
Fragment Plakatu Festiwalu Dwa Teatry - Sopot 2012
Fragment Plakatu Festiwalu "Dwa Teatry - Sopot 2012"Foto: Rafał Olbiński

Festiwal stanowi podsumowanie ostatniego sezonu w teatrze radiowym i Teatrze Telewizji. Krzysztof Domagalik w rozmowie w Dwójce ocenił, że kondycja Teatru Telewizji jest lepsza niż telewizji w ogóle. - W tym roku bywało, że pokazywaliśmy dwie premiery w jednym miesiącu: emisyjnie nie widać oznak kryzysu – powiedział dyrektor artystyczny Festiwalu ze strony Telewizji Polskiej.

Janusz Kukuła – dyrektor Teatru Polskiego Radia i dyrektor artystyczny Festiwalu z ramienia Polskiego Radia – również dobrze ocenia mijający sezon: - Wyprodukowaliśmy sto utworów, było dużo debiutów. Pojawili się młodzi aktorzy, pisarze, reżyserzy. Zapraszamy też doświadczonych twórców: w najbliższym czasie zadebiutuje u nas Krzysztof Zanussi – powiedział w Dwójce Janusz Kukuła.

/

Uroczysta inauguracja Festiwalu tradycyjnie już będzie miała charakter ogólnie dostępnego widowiska plenerowego i odbędzie się wieczorem 19 maja na Placu Zdrojowym przed wejściem na sopockie molo. Kulminacyjnym punktem uroczystości otwarcia Festiwalu będzie wręczenie Wielkiej Nagrody Festiwalu "Dwa Teatry" za wybitne kreacje aktorskie w Teatrze Polskiego Radia i Teatrze Telewizji Polskiej. W tym roku nagrodą tą uhonorowanych zostaną Anna Seniuk i Jerzy Stuhr .

Specjalny pokaz poświęcony będzie twórczości i osobie Adama Hanuszkiewicza .

Nowością tegorocznego Festiwalu będzie pozakonkursowa prezentacja wybranych słuchowisk radiowych i produkcji telewizyjnych BBC.

W konkursie biorą udział trzy Dwójkowe realizacje:

" Dziura w niebie " Tadeusza Konwickiego w reż. Pawła Łysaka

" Gracze " Włodzimierza Boleckiego w reż. Jana Warenyci oraz

" Zbrodnia w Dzielnicy Północnej " Stefana Kisielewskiego w reż. Waldemara Modestowicza

W Dwójce będziemy trzymać rękę na pulsie festiwalowych wydarzeń. W sobotę 19 maja o godz. 12:00 nadamy z Sopotu audycję "Teatr telewizyjny i radiowy w nowej rzeczywistości". Poprowadzą ją Jacek Wakar i Bartosz Panek. Natomiast w niedzielę 20 maja o godz. 14:00 Jacek Wakar poprowadzi audycję "Dla kogo Teatr Polskiego Radia?" – również będzie to transmisja z Sopotu.

Zapraszamy!

Czytaj także

Piosenka może być arcydziełem zamkniętym w trzech minutach

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2012 15:00
Monodram "Morfina" będzie można zobaczyć już w ten weekend na Festiwalu "Dwa Teatry", a płyta Anny Czartoryskiej pod tym samym tytułem ukaże się nakładem Polskiego Radia już 21 maja.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Trójka i Dwa Teatry

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2012 13:45
XII Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry - Sopot 2012" odbędzie się w tym roku w dniach 19-21 maja. Zapraszamy do słuchania trójkowych relacji z wydarzenia.
rozwiń zwiń