Polacy chcą wojny z Rosją? Debata po słuchowisku "Diabelski młyn"

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2014 21:50
Sztukę Artura Pałygi kończy piosenka ze słowami "tęsknimy za wojną". Czy w obliczu sytuacji na wschodniej Ukrainie jesteśmy skazani wyłącznie na skrajne emocje?
Audio
  • Debata po słuchowisku "Diabelski młyn" Artura Pałygi (Dwójka)
W dyskusji wokół słuchowiska Diabelski młyn przeważał temat dramatycznej sytuacji na wschodzie Ukrainy. Czy, jak sugerował Jerzy Czech, ma tam miejsce rebeliowojna?
W dyskusji wokół słuchowiska "Diabelski młyn" przeważał temat dramatycznej sytuacji na wschodzie Ukrainy. Czy, jak sugerował Jerzy Czech, ma tam miejsce "rebeliowojna"? Foto: PAP/EPA/ALEXANDER ERMOCHENKO

"Diabelski młyn" opowiada o hipotetycznej agresji Rosji na Polskę i jest artystyczną próbą szukania odpowiedzi na pytania, które zadajemy sobie od kilku miesięcy. Co się tak naprawdę dzieje na wschodzie Europy? Jak nazwać sytuację między Rosją a Ukrainą? Co z tego, co dociera do nas w przekazie medialnym, jest prawdą?

– To słuchowisko chyba dobrze oddaje wojenny nastrój nakręcany w Polsce od wielu miesięcy w sytuacji, gdy media tak mało mówią, co rzeczywiście dzieje się na wschodzie Ukrainy – powiedział politolog prof. Włodzimierz Marciniak. Inni eksperci byli skłonni twierdzić raczej, że mówi się wręcz za dużo, a przede wszystkim w sposób nieuporządkowany.

Dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich Olaf Osica zwrócił uwagę, że chaos informacyjny pogłębiają media społecznościowe. – Wiemy, jak łatwo nimi manipulować, ale dają nam one fałszywe poczucie źródła z pierwszej ręki. Media tradycyjne nie potrafią tego selekcjonować. Poza tym obie strony, zarówno rosyjska, jak i ukraińska, choć z różnych powodów, manipulują informacją – wyliczał.

Jerzy Czech, poeta i tłumacz, odwołał się natomiast do koncepcji wysuniętej przez rosyjskiego pułkownika teoretyka wojskowości Jewgienija Messnera. Opisał on "rebeliowojnę", nowy rodzaj walki, który polega na wywołaniu, a następnie wspieraniu buntu czy powstania na jakimś terenie. Oficjalnie wówczas nie wypowiada się wojny, toczy się ją jednak w mediach. Co ciekawe, teorię tę wysnuł na podstawie trwającej wojny w Wietnamie.

Słuchowisko
Słuchowisko "Diabelski młyn" Artura Pałygi w warszawskim Teatrze Powszechnym. Na zdjęciu: Michał Napiątek, Jacek Beler, Olga Sawicka, Andrzej Mastalerz i Marta Ścisłowicz; fot. Grzegorz Śledź

 

***

Prowadził: Grzegorz Ślubowski

Goście: prof. Włodzimierz Marciniak (politolog), Jerzy Czech (poeta, tłumacz), Olaf Osica (dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich)

Data emisji: 23.11.2014

Godzina emisji: 18.50

Materiał został wyemitowany w audycji "Wieczór ze słuchowiskiem".

mc/jp

Czytaj także

Wschodnia Ukraina: albo korytarz na Krym, albo wojna...

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2014 19:00
- Różne ukraińskie źródła podają, że takie ultimatum zostało już przez Moskwę postawione - mówił Jan Piekło z Fundacji Współpracy Polsko-Ukraińskiej PAUCI.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rosja nie chce Donbasu

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2014 19:00
- Celem Moskwy nie jest położenie łapy na Doniecku, a wręcz przeciwnie: dalsza destabilizacja regionu - uważa politolog dr Adam Eberhardt.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Święto godności Ukraińców. Pierwsza rocznica Euromajdanu

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2014 19:59
- Ukraina odrabia lekcję, którą Polska odrabiała przez cały XX wiek - mówił znawca i przyjaciel Ukrainy Paweł Kowal rok po rozpoczęciu protestów na Majdanie.
rozwiń zwiń