REKLAMA

Przyjaciele nad grobem Konwickiego

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2015 17:00
- On wiedział jak uprawiać kino w pierwszej osobie, wiedział że trzeba mówić we własnym imieniu, na podstawie własnego doświadczenia - mówił w Dwójce historyk filmu Tadeusz Lubelski.
Audio
  • Relacja z pogrzebu Tadeusza Konwickiego. Przygotowała Aldona Łaniewska-Wołłk (Wybieram Dwójkę)
Kwiaty złożone na grobie Tadeusza Konwickiego, podczas pogrzebu pisarza na Cmentarzu Komunalnym Powązki Wojskowe w Warszawie. Wybitny pisarz i reżyser zmarł zmarł w swoim warszawskim mieszkaniu wieczorem 07.01.2015 w wieku 88 lat.
Kwiaty złożone na grobie Tadeusza Konwickiego, podczas pogrzebu pisarza na Cmentarzu Komunalnym Powązki Wojskowe w Warszawie. Wybitny pisarz i reżyser zmarł zmarł w swoim warszawskim mieszkaniu wieczorem 07.01.2015 w wieku 88 lat. Foto: PAP/Jacek Turczyk

Pogrzeb Tadeusza Konwickiego. "Umiał przywoływać duchy przeszłości" >>>

W czwartek 15 stycznia na Powązkach Wojskowych w Warszawie pochowany został Tadeusz Konwicki, jeden z najważniejszych polskich twórców XX wieku. Przyjaciele pisarza podkreślali, że jego pogrzeb jest nie tylko pożegnaniem z wielkim człowiekiem, ale też z pewną epoką. - Wraz z nim odchodzi świat nieprawdopodobnej inteligencji, poczucia humoru i dobrego wychowania - mówiła Magdalena Zawadzka.
Z kolei Daniel Olbrychski cieszył się, że mógł żegnać kogoś na miarę Mickiewicza i Słowackiego - w roli przyjaciela.
W podobnym tonie wypowiadał się Janusz Zaorski, który podkreślał ponadczasowość dzieł Tadeusza Konwickiego. - To nie jest tak że po ’89 roku jego filmy i książki stały się mniej ważne. My po prostu przestaliśmy zastanawiać się nad wolnością, a ona była naczelnym tematem jego  twórczości. Tymczasem, pamiętajmy, że ta wolność nie jest dana raz na zawsze - podkreślił.
***
Rozmawiała: Aldona Łaniewska-Wołłk
Goście: Janusz Zaorski, Daniel Olbrychski, Magdalena Zawadzka, Maja Komorowska, Olgierd Łukaszewicz, Tadeusz Lubelski
Data emisji: 15.01.2015
Godzina emisji: 16.20
Materiał wyemitowano w audycji "Wybieram Dwójkę"

bch/mm

Czytaj także

Jan Laskowski. Operator na drabinie wyrzuconej przez morze

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2014 16:00
– Tylko ktoś taki jak Jan Laskowski mógł podjąć się tego zadania – mówił krytyk filmowy Jacek Szczerba o pracy operatora nad filmem "Ostatni dzień lata".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tadeusz Konwicki. Czuły prześmiewca Polaków

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2015 08:00
– Nie mówił, że kocha Polskę. Powiedział za to: "sekunduję tym mrówom znad Wisły" – opowiadała Elżbieta Sawicka, dziennikarka i sąsiadka zmarłego 7 stycznia Tadeusza Konwickiego.
rozwiń zwiń