Polskie Radio
Section05
Jerzy Kawalerowicz

Sławomir Idziak. "Nie czuję się kreatorem świata"

"Za każdym razem staram się zrozumieć, jaka jest geneza literacka świata, który mam współtworzyć, jakie są obsesje - także plastyczne - reżysera. Muszę stopić to wszystko w spójny obraz" – pisze Sławomir Idziak w tekście "Z doświadczeń operatora". Ten wybitny operator filmowy, reżyser i scenarzysta obchodzi dziś 78. urodziny.
Zobacz więcej na temat:  film polski kino reżyser operator Sławomir Idziak Krzysztof Kieślowski Andrzej Wajda Jerzy Kawalerowicz Krzysztof Zanussi

Jerzy Kawalerowicz. Reżyser, który urodził się trochę za wcześnie

- Weźmy pod uwagę, że debiutuje on socrealistycznym filmem "Gromada", a cztery lata później Andrzej Wajda robi "Pokolenie", film, w którym w polskim kinie i w ogóle w polskiej kulturze dochodzi do przełomu. Niestety Jerzy Kawalerowicz trochę za wcześnie zaczął swoją przygodę z filmem - mówiła w Dwójce filmoznawczyni dr hab. Natasza Korczarowska.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Siwek Dwójka kino FILM KULTURA reżyser Jerzy Kawalerowicz

"Polska na filmowo" - plenerowa podróż

- Zamiarem Jerzego Hoffmana było, aby sceny nad Dnieprem kręcono nad tą rzeką. Logistyka i pieniądze zdecydowały, że filmowy Dniepr z "Ogniem i mieczem" znajdował się nad sztucznym jeziorkiem Rusałka prawie w centrum Poznania - mówił w Jedynce Marek Szymański, autor książki "Polska na filmowo. Gdzie kręcono znane filmy i seriale".
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Wajda Daniel Olbrychski FILM Jerzy Hoffman Jerzy Kawalerowicz kino KSIĄŻKA Roman Czejarek KULTURA