Jan Laskowski. Operator na drabinie wyrzuconej przez morze

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2014 16:00
– Tylko ktoś taki jak Jan Laskowski mógł podjąć się tego zadania – mówił krytyk filmowy Jacek Szczerba o pracy operatora nad filmem "Ostatni dzień lata".
Audio
  • Jan Laskowski. Operator na drabinie wyrzuconej przez morze (Spotkania po zmroku/Dwójka)
Przyznanie wyróżnienia Janowi Laskowskiemu na gali 7. edycji Nagród Stowarzyszenia Filmowców Polskich 2013 w Warszawie (18.12.2013)
Przyznanie wyróżnienia Janowi Laskowskiemu na gali 7. edycji Nagród Stowarzyszenia Filmowców Polskich 2013 w Warszawie (18.12.2013) Foto: PAP Archiwum Grzegorz Jakubowski

Gdy Tadeusz Konwicki zdecydował się kręcić ten film, pojechał nad morze ze swoim przyjacielem Janem Laskowskim oraz dwójką aktorów: Janem Machulskim i siostrą Jana Ireną Laskowską. – To była trochę wakacyjna przygoda dwóch szaleńców, zupełnie na wariackich papierach – dodał krytyk. – Potem się okazało, że to nowe spojrzenie na kino, które spotkało się z zachwytem w całej Europie oraz nagrodą w Wenecji – mówił.

Z nagrań archiwalnych słuchaliśmy też wspomnień samego Jana Laskowskiego o pracy nad "Ostatnim dniem lata". Opisywał między innymi, jak z wyrzuconej przez morze drabiny udało się filmowcom skonstruować kran, który sprawdził się podczas kręcenia, ale źle odbił się na stanie wątroby operatora...

***

Tytuł audycji: Spotkania po zmroku

Przygotowała: Aldona Łaniewska-Wołłk

Goście: Jan Laskowski (z nagrań archiwalnych), Jacek Szczerba (krytyk filmowy), Irena Laskowska (aktorka, siostra Jana Laskowskiego), Jakub Laskowski (wnuk operatora)

Data emisji: 17.12.2014

Godzina emisji: 21.30

mc/jp

Czytaj także

Twórcy "Avatara" pracują nad kolejnym filmem. O objawieniach w Fatimie

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2014 11:07
Artyści, którzy brali udział w przygotowaniu "Avatara", rozpoczęli pracę nad filmem animowanym o objawieniach maryjnych w Fatimie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Agnieszka Holland o filmie "Ida": specjaliści w USA stawiają na Oscara

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2014 15:39
- Zaskoczenia, jeśli chodzi o Europejskie Nagrody Filmowe, nie było. Było tylko pytanie, w ilu kategoriach nominacje zwieńczą się wygranymi. I wyszło świetnie - mówi reżyserka Agnieszka Holland.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przemysław Kotyński - twórca niecnych animacji

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2014 13:16
"Ta cholerna niedziela" to animowany kryminał zainspirowany powieścią Marcina Wrońskiego. Reżyser Przemysław Kotyński opowie o tej niezwykłej produkcji.
rozwiń zwiń