Syn Haliny Herbert-Żebrowskiej: mama była bardzo zadzierzysta

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2018 08:25
- To była osóbka drobna, subtelna, ale też potrafiła dać się nieźle we znaki. Młodzież i nauczyciele ze szkół herbertowskich rozpływali się nad nią, co czasem mnie drażniło. Bycie jej synem nie było rzeczą taką znowuż słodką - mówił w Dwójce Rafał Żebrowski.
Audio
  • Siostra poety. Wspomnienie o Halinie Herbert-Żebrowskiej (Rozmowy po zmroku/Dwójka)
Halina Herbert-Żebrowska
Halina Herbert-ŻebrowskaFoto: PAP/Andrzej Rybczyński

Herbert_franc663.jpg
Francuskie ścieżki Zbigniewa Herberta

"Nie mam innego przyjaciela poza Tobą" - pisał Zbigniew Herbert w liście do siostry Haliny. W korespondencji czule nazywał ją Pifcią, a ona pisała do niego "Kochany braciszku Beniu". A  listy od siebie i męża do brata podpisywała: "Serdecznie Cię ciumamy", tak jak mawiano w jej rodzinnym Lwowie.

Halina Herbert-Żebrowska urodziła się 17 marca 1923 roku. Zmarła w Warszawie pod koniec września 2017 roku. Była lekarzem-pediatrą. Po śmierci brata bardzo zaangażowała się w działalność szkół noszących imię Zbigniewa Herberta, chętnie spotykała się z dziećmi i młodzieżą opowiadając im o dzieciństwie swoim i brata we Lwowie, przybliżając losy rodziny Herbertów.

Z okazji pierwszej rocznicy śmierci Haliny Herbert-Żebrowskiej słuchaliśmy w audycji wspomnień jej syna Rafała Żebrowskiego - historyka, autora książki "Kamień, na którym mnie urodzono" poświęconej rodzinie Herbertów oraz Wojciecha Kalickiego - dyrektora zespołu szkół w Lublinie noszących imię poety oraz przewodniczącego "Klubu szkół herbertowskich".

Z nagrań archiwalnych Polskiego Radia przypomnieliśmy również wypowiedzi Haliny Herbert-Żebrowskiej nagrane w roku 2008 i 2014 roku - jej opowieści o rodzicach, bracie, lwowskim dzieciństwie.

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku 

Przygotowała: Dorota Gacek

Data emisji: 3.10.2018

Godzina emisji: 22.00

pg/mko

Czytaj także

Breyten Breytenbach: nie wierzę w łatwą poezję

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2017 20:00
– Pisanie wierszy jest dla mnie związane ze sprawiedliwością, etyką i świadomością społeczną – mówił laureat tegorocznej Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Dla Herberta sztuka była niezbywalną częścią życia"

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2018 14:59
- Tak, jak konieczność odżywiania, spania, pracy i odpoczynku jest dla nas oczywista, tak kontakt ze sztuką był oczywisty dla Herberta. Sztuka była dla niego częścią życia, z której nie można rezygnować - mówiła w Dwójce dr Joanna Guze.
rozwiń zwiń