X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Breyten Breytenbach: nie wierzę w łatwą poezję

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2017 20:00
– Pisanie wierszy jest dla mnie związane ze sprawiedliwością, etyką i świadomością społeczną – mówił laureat tegorocznej Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta.
Audio
  • Breyten Breytenbach: nie wierzę w łatwą poezję (Wybieram Dwójkę)
Breyten Breytenbach podczas gali wręczenia Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta w Teatrze Polskim w Warszawie
Breyten Breytenbach podczas gali wręczenia Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta w Teatrze Polskim w WarszawieFoto: PAP/Leszek Szymański

herbert_663x364_pion.jpg
Zbigniew Herbert. Serwis specjalny

– Nie wyobrażam sobie twórczości poetyckiej pisanej z perspektywy ludzi bogatych albo tych, którzy są u władzy. Nie wierzę w poezję, która nie mówi o sprawach trudnych i skomplikowanych – powiedział Breyten Breytenbach, którego wyróżniono za połączenie literackiego talentu z bezkompromisową postawą moralną. Twórca był bowiem zaangażowany w walkę z apartheidem w RPA i spędził 7 lat w tamtejszym więzieniu.

Jego zdaniem walka o prawa skrzywdzonych nie jest jednak tożsama z działalnością polityczną. – Dla mnie poezja nigdy nie była wyrazem propagandy – mówił. – Wielokrotnie ludzie próbowali użyć jej w celach politycznych, ale nie odnosiło to pożądanych rezultatów. Zdarza się też, że wiersze używane są w walce politycznej. Używa się cytatów na sztandarach, wypowiadają je strajkujący. W Afryce wielu twórców literackich zostało politykami – dodał.

W Dwójkowej rozmowie pisarz mówił też o tym, w jakich czasach poezja zyskuje na znaczeniu, o swoim stosunku do twórczości i życiowej postawy Zbigniewa Herberta, o pesymizmie jego poezji i fatalizmie ludzkiej natury, a także o byciu rewolucjonistą i o konfliktach z władzą RPA.

***

Rozmawiała: Monika Pilch

Gość: Breyten Breytenbach (poeta, prozaik, eseista, autor sztuk teatralnych, malarz)

Data emisji: 25.05.2017

Godzina emisji: 17.30

Materiał został wyemitowany w audycji Wybieram Dwójkę.

mc/zi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Herbert-Kapuściński. Nagrody dla poetów i tłumaczy

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2017 19:00
W audycji "Wybieram Dwójkę" przedstawiliśmy relację z ogłoszenia nazwiska laureata Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta, a także rozmawialiśmy z Katarzyną Mroczkowską-Brand i Williamem Brandem, laureatami Nagrody Translatorskiej dla Tłumaczy Ryszarda Kapuścińskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Więcej niż dokument. Wędrujący dziennik Szczepańskiego

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2017 15:00
– Ciekawe jest śledzenie, jak teksty te przechodzą w różne rodzaje literackie i w różne obszary literaturoznawstwa – mówiła dr Anna Pekaniec o diarystyce Szczepańskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Konstanty Jeleński. Ambasador kultury, przyjaciel mistrzów

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2017 09:00
W związku z 30. rocznicą śmierci znakomitego eseisty i krytyka o jego dorobku rozmawialiśmy z Anną Arno, autorką powstającej właśnie biografii Jeleńskiego, i Piotrem Kłoczowskim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy wiosną dobrze pisze się wiersze?

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2017 11:59
Nie tylko o tym w "Dwukropku" Andrzej Franaszek rozmawiać będzie z dwojgiem poetów - Natalią de Barbaro i Tomasem Venclovą.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Michał Kokot. Z obłokami grałem w karty

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2017 05:00
Historia domu, który Michał Kokot zbudował w podtoruńskiej wsi Osiek nad Wisłą, stała się punktem wyjścia do przypomnienia niezwykłego człowieka.
rozwiń zwiń