Szpilman: Japonia to moja druga ojczyzna

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2011 10:28
- Przez całe życie próbowałem przestać być synem Władysława Szpilmana. Uciekłem przed tym aż do Japonii - mówił o swoich życiowych wyborach Krzysztof Szpilman, historyk Japonii, wykładający na Uniwersytecie Kiusiu.
Audio

- Mój dom jest w Japonii. Tam mieszkam. Coraz częściej przyjeżdżam do Polski, bardzo dobrze się tu czuję, mam mnóstwo znajomych. To miło, ale zawodowo związany jestem z Japonią. Tam z kolei brak mi towarzystwa, ale nie można mieć wszystkiego – mówił w dwójkowych "Słowach po zmroku" Krzysztof Szpilman, starszy syn pianisty i kompozytora Władysława Szpilmana.

Najwcześniejsze wspomnienia wiążą się z ojcem grającym… w szachy, a także z wyprawami w góry. Ojciec był zawsze bardzo zajęty komponowaniem, próbami, występami.

- Nie chcę brzmieć niewdzięcznie wobec moich rodziców, ale ja cały czas próbowałem się odciąć od nich, aby być sobą, a nie – synem. Dlatego zająłem się oddaloną Japonią, żeby zdefiniować siebie. Gdybym na przykład studiował muzykologię, podejrzewano by, że robię to dlatego, że jestem synem Władysława Szpilmana, że poszedłem na łatwiznę. Nic mi w życiu nie przychodzi łatwo, ale, jak mówią, per aspera ad astra. Bez trudności nie dotarłoby się donikąd - mówił Krzysztof Szpilman.

 

Drzeworyt
Drzeworyt barwny Hokusai


Judo w Japonii

Krzysztof Szpilman wyjechał z Polski w wieku 18 lat. W Leeds zapisał się na rusycystykę i filozofię, ale ćwiczył tylko judo. Zaczął się uczyć japońskiego, by pojechać do Japonii i tam uprawiać ukochaną dyscyplinę sportu. Język japoński zdominował życie Szpilmana: na Uniwersytecie Londyńskim studiował pilnie japonistykę, stąd dostał się na studia doktoranckie w Yale, gdzie napisał rozprawę doktorską i poznał swoją przyszłą żonę – Japonkę, z którą od 1994 roku mieszka w Kraju Kwitnącej Wiśni.

Zainteresowania naukowe Szpilmana obejmują nowożytną historię Japonii, w szczególności historię japońskiej prawicy i zasadniczy, acz nieoczywisty, problem, czy Japonia była przed II wojną światową krajem faszystowskim czy nie.

W audycji Anny Skulskiej Krzysztof Szpilman opowiadał o życiu w Japonii, o swojej pracy i o różnicach pomiędzy europejską a japońską świadomością - o postrzeganiu świata wynikającym z edukacji.

Aby posłuchać audycji, wystarczy kliknąć ikonę dźwięku w ramce "Posłuchaj" po prawej stronie.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Maria Pomianowska: muzyczny sojusz polsko-japoński

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2011 13:00
- Japonia to mój drugi dom - mówi Maria Pomianowska, gospodarz radiowego Koncertu Solidarności Tokio-Warszawa. Mistrzyni eklektycznej muzyki świata spędziła w Kraju Kwitnącej Wiśni pięć lat, koncertując z cesarzową i doprowadzając do łez wzruszenia japońskich rybaków.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zmarł Norio Ohga, twórca potęgi Sony, współtwórca płyt CD i PlayStation

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2011 03:58
W wieku 81 lat zmarł Japończyk Norio Ohga, jedna z najważniejszych postaci w historii firmy Sony, propagator i współtwórca płyty CD i konsoli PlayStation.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Japonia postawi na energię odnawialną? Oszczędności. Premier bez pensji

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2011 14:28
Premier Naoto Kan sugeruje, że po wydarzeniach w uszkodzonej elektrowni atomowej Fukushima, Japonia rozważy większe wykorzystanie energii odnawialnej.
rozwiń zwiń