Krótka historia afrobeatu (wywiad z Femi Kuti)

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2011 16:00
- Większość nigeryjskich pieśni stworzona została przez moją rodzinę - mówi w Dwójce gwiazda "Skrzyżowania Kultur". I prawdopodbnie ma rację.
Audio

- Konflikt pokoleń sprawia, że wielu młodych ludzi uważa moją muzykę za ciekawszą od dokonań ojca - mówił w "Źródłach" goszcząacy w Warszawie syn legendarnego Feli Kuti. - Być może nie słyszeli rzeczy, które nagrał on w latach siedemdziesiątych, a bez których w ogóle nie byłoby mojej muzyki.

- Ojciec studiował muzykę klasyczną w Wielkiej Brytanii i słuchał całej masy jazzu, zwłaszcza Milesa Davisa. Z połączenia tych inspiracji oraz tradycyjnej muzyki nigeryjskiego plemienia Joruba powstał afrobeat - wyjaśnia genezę jednego z najpopularniejszych gatunków współczesnej World Music jego wybitny przedstawiciel. - Można powiedzieć, że historia afrobeatu to po prostu opowieść o człowieku, który chciał stworzyć własną muzykę.

Fela Kuti faktycznie był najsłynniejszym afrykańskim muzykiem XX stulecia, ale także wybitnym działaczem społecznym, ktrórego brytyjski "Herald Sun" opisał jako "połączenie Che Guevary i Boba Marleya".  Z jego spadkobiercą, Femi Kutim rozmawiała po niedzielnym koncercie artysty Ewa Chamczyk.

Czytaj także

Afrobeatowa inaguracja Skrzyżowania Kultur (galeria)

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2011 10:00
Koncertem Urszuli Dudziak i Nigeryjczyka Femi Kutiego z grupą Positive Force rozpoczął się w warszawskiej Sali Kongresowej festiwal Skrzyżowanie Kultur.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Urszula Dudziak i jej Skrzyżowanie Kultur

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2011 14:00
Ruszył Festiwal Skrzyżowanie Kultur. Inauguracją był koncert Urszuli Dudziak z grupą Superband. W audycji "Stacja Kultura" wywiad z wykonawczynią Papai, wirtuozem instrumentów klawiszowych.
rozwiń zwiń