Urszula Dudziak i jej Skrzyżowanie Kultur

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2011 14:00
Ruszył Festiwal Skrzyżowanie Kultur. Inauguracją był koncert Urszuli Dudziak z grupą Superband. W audycji "Stacja Kultura" wywiad z wykonawczynią Papai, wirtuozem instrumentów klawiszowych.
Audio

Urszula Dudziak i grupa Superband specjalnie na Festiwal Skrzyżowanie Kultur przygotowali wyjątkowy repertuar. – To nowy program, zaaranżowany w sposób bardzo piękny przez kierownika muzycznego i lidera zespołu, Jana Smoczyńskiego – mówi Dudziak.

Artystka podkreśla, że za kształt kompozytorsko-aranżacyjny projektu odpowiada Jan Smoczyński. – Oczywiście jestem piękną twarzą zespołu i jego głosem, ale Jasio też jest ładny i również ładnie śpiewa – zaznacza Dudziak. – Namawiam go do ujawnienia swojego głosu – dodaje.

Smoczyński uspokaja wszystkich fanów – nowy muzyczny projekt to nie tylko wydarzenie w Warszawie, podczas Festiwalu. – Premiera to Skrzyżowanie Kultur, ale później ten program zagramy na kilkunastu koncertach. Gdy całość dobrze ogramy wejdziemy do studia by nagrać płytę – mówi lider SuperBand. Na krążek trzeba będzie poczekać do wiosny przyszłego roku.

"Skrzyżowanie kultur" to termin bardzo bliski Urszuli Dudziak. – Kocham muzykę fusion, która łączy elementy muzyki klasycznej, ludowej, rockowej i jazzowej. To kolaż, który wybrane wątki zamyka w piękną, jedną całość – mówi w Czwórce.

Urszula Dudziak, to czołowa postać współczesnej wokalistyki. Niezwykła skala głosu, swoboda i perfekcja intonacji oraz oryginalna technika wokalna, a także pionierskie osiągnięcia w zastosowaniach współczesnej elektronicznej technologii muzycznej, pozwoliły jej zyskać opinię artystki oryginalnej i kreatywnej. Występowała lub nagrywała wspólnie z takimi sławami, jak m.in.: Bobby McFerrin, Herbie Hancock, Jaco Pastorius, Ron Carter, Michael Brecker, Flora Purim, Nina Simone, Carmen McRae, Dee Dee Bridgewater, Sting czy Lionel Hampton.

Koncertowała niemalże we wszystkich krajach Europy, Azji i obu Ameryk, w tym w słynnej nowojorskiej Carnegie Hall oraz podczas Newport Jazz Festival. W 1972 roku prestiżowy amerykański magazyn "Down Beat" przyznał albumowi Newborn Light maksymalną ocenę pięciu gwiazdek. W 1979 roku "Los Angeles Times" mianował Urszulę Dudziak Piosenkarką Roku. Jej utwór Papaya stał się światowym hitem.

 

 

pg/mat.prasowe

Czytaj także

Wojownicy świata na Skrzyżowaniu Kultur

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2011 07:00
7. edycję Warszawskiego Festiwalu Skrzyżowanie Kultur podczas koncert inauguracyjnego w Sali Kongresowej otworzy reprezentantka Polski – Urszula Dudziak Superband ze specjalnie przygotowanych programem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gdzie jest sztuka?

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2011 16:00
W ten weekend sztukę znajdziemy niewątpliwie w 17 stołecznych galeriach w Śródmieściu i okolicach. – Wszędzie będą wernisaże, premierowe wystawy. To będzie spektakularne wydarzenie – opowiada Jakub Banasiak z galerii Kolonie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dziesiątki języków – tysiące możliwości

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2011 17:35
Zbliża się Europejski Dzień Języków 2011. Święto językowej różnorodności obchodzimy już po raz 10. Rozmawiamy o tym, dlaczego języków obcych warto się uczyć i jak wybrać dobrą szkołę.
rozwiń zwiń