Cyprian Norwid - milczący Chińczyk

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2011 11:08
Poeta fascynował się Krajem Środka. Ukazała się pierwsza książka, która bada wpływ Konfucjusza na myśl Norwida.
Audio

- Dotarłem do francuskich przekładów Konfucjusza, które Norwid czytał, bo on dokładnie je cytuje - mówi w Dwójce Krzysztof Andrzej Jeżewski, autor książki "Cyprian Norwid a myśl i poetyka Kraju Środka".

Chiny były za życia wielkiego polskiego poety krajem bardzo tajemniczym i nierozpoznanym. Postacią kluczową dla ich lepszego poznania jest w tym przypadku kuzyn poety Michał Kleczkowski, o którym mówi się, że to pierwszy Polak, który nauczył się dobrze chińskiego. Był jednym z największych sinologów Europy, wiele lat spędził jako ambasador francuski w Pekinie. Z Norwidem korespondował przez całe życie.

- Wystarczy porównać szereg wierszy Norwida z wierszami Słowackiego, Mickiewicza. Od razu widać odmienną poetykę - mówi Jeżewski - Norwid sprowadza wszystko do minimum.

Stonowanie, maksymalna koncentracja języka, milczenie jest jednym z motywów przewodnich myśli chińskiej. - Konfucjusz w pewnym momencie mówi: "niebo nie przemawia" - wskazuje gość Dwójki.

usc

Czytaj także

Norwid nigdy nie był stary

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2011 07:00
To on wymyśli wyraz "polactwo", krytykował elity, podążał za nowoczesnością i poszukiwał prawdy. Jak Cyprian Kamii Norwid trafił do grona wieszczów narodowych, opowiadał profesor Bogusław Dopart w Dwójce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Za życia nędzarze, po śmierci bogacze

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2011 15:34
Wielu artystów odeszło niedocenionych. Dopiero po śmierci okazywało się, że ludzie ci i ich twórczość stawiali się sławni. Zdarza się też, że gwiazdy nie dość, że odchodzą u szczytu swej popularności, to po ich śmierci okazuje się, że ich sława może wybuchnąć na nowo.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Japońska miłość do automatów

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2011 11:24
- Jeden automat przypada tu na 23 Japończyków, więc są ich miliony. Stoją nawet w małych wsiach i można kupić w nich wszystko - opowiada Tomasz Gorazdowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polak opowiada o Chinach

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2011 19:00
Wspomnienia Edwarda Kajdańskiego, urodzonego w Chinach polskiego dyplomaty i pisarza.
rozwiń zwiń