Recepty na śmiech w teatrze

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2012 21:14
Gelotogia - to terapia śmiechem, skądinąd jedna z najbardziej skutecznych metod terapeutycznych. Czyli komedia na scenie może mieć nawet właściwości ozdrawiające. Tylko jak wywołać takie efekty?
Audio

Śmiech to zdrowie - to wiemy od dawna. I są na to dowody, także historyczne. - Demokryt, "śmiejący się filozof starożytności", żył 110 lat, natomiast "filozof płaczący", Heralklit, nie dożył 70. roku - przypomina Dominika Łoś, jedna z uczestniczek audycji "Przestrzenie kultury", prezentująca biologiczne aspekty śmiechu. Czyli komedia na scenie może mieć właściwości psychoterapeutyczne. Tylko jak wywołać takie efekty?

Nad odpowiedzią między innymi na to pytanie zastanawiali się zaproszeni do studia goście: pani Ewa Pilawska, dyrektor Teatru Powszechnego w Łodzi, pomysłodawczyni i założycielka Polskiego Centrum Komedii, organizatorka konkursów na komedię współczesną  "Komediopisanie"; pan Maciej Wojtyszko – reżyser i autor sztuk, w tym  komediowych, oraz aktorka Teatru Powszechnego w Łodzi – pani Beata Ziejka. Goście wspominali również widowiska i słuchowiska, które realizowali, oraz komentowali sygnały odbioru niektórych ze sztuk (znamienny jest szept młodego widza "Roszady" wystawianej przez Macieja Wojtyszkę: - Jak u mnie w domu!). Zwrócili również uwagę, że krytyka polska tak naprawdę nie szanuje komedii.

Swoimi refleksjami na temat komedii współczesnej i tradycji komediowej oraz oczekiwaniami w stosunku do teatrów dzielili się również słuchacze. - Do dobrej tradycji należało to, że język teatru schodził na ulicę. Nie podoba mi się, kiedy język ulicy wchodzi do teatru, jeśli nie jest to uzasadnione problematyką poruszaną w spektaklu - stwiedziła na przykład jedna ze słuchaczek.

Program zrealizowały Iwona Malinowska i Bogumiła Prządka.

Czytaj także

Najśmieszniejsza jest śmiertelna powaga

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2011 12:42
O poczuciu humoru hiszpańskiego pisarza Eduardo Mendozy w Akademii Komedii Literackiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cezary Żak - aktor skazany na komedię

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2011 17:50
Wolałbym grywać poważniejsze role, ale zdaję sobie sprawę, że nie ucieknę od komedii. Robię to od 26 lat i już wiem, jak wywołać uśmiech na twarzy widza - mówi aktor.
rozwiń zwiń