Todd Solondz: Spielberg jest naprawdę niezależny

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2011 15:35
- Zawsze zakładam, że mój nowy film będzie moim ostatnim. Robienie filmów wcale nie staje się z czasem łatwiejsze - mówi w Dwójce guru amerykańskiego kina offowego.
Audio

Zrobienie kariery filmowej poza dużymi studiami filmowymi jest w Stanach Zjednoczonych prawie niemożliwe, bardzo niewielu osobom się to udało. - Niezależność oznacza bycie uzależnionym od dobroci innych ludzi. Jedynie osoby, jak Steven Spielberg są zupełnie niezależne, a ktoś taki jak ja jest w zupełnie innej sytuacji - mówi Todd Solondz, w rozmowie z Janem Pelczarem w Dwójce.

Amerykański reżyser odebrał we Wrocławiu, w trakcie American Film Festival nagrodę Indie Star Award. - Filmować zawsze było ciężko, ale teraz jest ciężej niż kiedykolwiek - mówi Solondz - Kryzys finansowy nie jest jedyną tego przyczyną. Nastąpiła zmiana. Teraz filmy muszą rywalizować z grami komputerowymi, internetem, tysiącem stacji telewizyjnych. Ciężko przekonać ludzi by wydali pieniądze na bilet do kina. Młodzi z Europy czy Azji uważają, że piractwo internetowe jest w porządku. To nie jest jakiś szczególny moment w cyklu, ale ciągła przemiana. W XX wieku film był emblematem popkultury. Ta epkoa przeminęła.

Nowy film Solondza "Dark horse" w lutym będzie można zobaczyć w polskich kinach. - Główny bohater obrazu Abe daje się złapać w pułapkę. Tak postrzega swoją sytuację, ale podejmuje walkę, by rozpocząć nowe życie. To ta walka czyni go fascynującym - mówi Solondz.

usc

Czytaj także

Mistrz amerykańskiego antymitu

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2011 14:52
- Cormac McCarthy eksploruje obszary, które uznalibyśmy za patologiczne - twierdzi amerykanista Marek Szopski. - Jednocześnie sugeruje, że tak po prostu jest, a więc to właśnie jest norma.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nasza sława sięgnęła za ocean

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2011 08:00
American Film Festival miał dopiero jedną edycję, a już amerykańscy reżyserzy zobaczyli w nim możliwość zaistnienia na Starym Kontynencie. Trójka - patron medialny wydarzenia - zaprasza na jego drugą odsłonę, która startuje 15 listopada.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Najlepsze z Ameryki! 10 filmów z AFF

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2011 11:11
Rusza American Film Festival. We Wrocławiu pokazane zostaną ważne, niezależne i pełne wybitnych aktorów filmy. Oto najlepsza dziesiątka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Todd Solodz nauczy, jak się kręci filmy niezależne

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2011 11:54
Nie używa telefonu komórkowego, ale robi genialne filmy. Podczas American Film Festival we Wrocławiu reżyser "Czarnego Konia" poprowadzi warsztaty dla młodych filmowców.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Filmy Malicka? Tylko na wielkim ekranie

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2011 12:39
Od skromnego, genialnego debiutu "Badlands", po rozbuchane i przepięknie nakręcone "Drzewo życia", wszystkie filmy Terrence'a Malicka można obejrzeć podczas American Film Festival.
rozwiń zwiń