Klaudiusz Baran: bardzo długo broniłem się przed Bachem

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2017 14:30
- Praktycznie od czasu studiów nie grałem utworów tego kompozytora. To chyba ze strachu przed jego geniuszem i tym, że nie do końca sobie z tym wyzwaniem poradzę – powiedział akordeonista i bandoneonista Klaudiusz Baran.
Audio
  • Spotkanie z Klaudiuszem Baranem i jego studentami (Five o'clock/Dwójka)

Kopia Klaudusz Baran - Five O Clock- 11.jpg
Chciał być jak Jan Tomaszewski. W końcu zakochał się w Piazzolli. Spotkanie z Klaudiuszem Baranem

- Jeszcze w czasie studiów był taki moment w rozwoju kształcenia akordeonistów, że chcieliśmy zrobić z naszego instrumentu organy. Graliśmy wtedy całą literaturę organową Bacha. Wszystkie te preludia i fugi brzmiały w naszym wykonaniu okropnie – dodał muzyk, który jako rektor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie patrzy teraz na problemy związane ze stylistyką i repertuarem z pozycji nauczyciela.

Jak współpracę z Krzysztofem Baranem postrzegają jego uczniowie i w jaki nurt wpisuje się twórczość młodego pokolenia akordeonistów w Polsce? O tym możemy przekonać się, słuchając rozmów z goszczącymi w audycji "Five o'clock" studentami: Adamem Maksymienką, Bartoszem Kołsutem, Dawidem Rydzem, Łukaszem Brzeziną, Jędrzejem Jarockim, a także Rafałem Grząką – niegdyś uczniem, a dziś bliskim współpracownikiem Klaudiusza Barana.

Podczas spotkania, które odbyło się wyjątkowo w Sali im. Melcera na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina, słuchaliśmy o tym, jak Klaudiusz Baran łączy obowiązki rektorskie ze swoją karierą muzyczną, a także mieliśmy okazję zapoznać się z utworami wykonanymi przez jego uczniów.

***

Tytuł audycji: Five o'clock

Prowadzi: Agata Kwiecińska

Goście: Łukasz Baran (akordeonista, bandoneonista, rektor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie), Adam Maksymienko, Bartosz Kołsut, Dawid Rydz, Łukasz Brzezina, Jędrzej Jarocki (studenci Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie), Rafał Grząka (współpracownik i dawny uczeń Klaudiusza Barana)

Data emisji: 25.03.2017

Godzina emisji: 17.00

Audycja powstała we współpracy z Narodowym Instytutem Audiowizualnym.

mz/jp

Czytaj także

Kimmo Pohjonen i fińscy zapaśnicy walczący przy akordeonie

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2016 15:00
- Gdy usłyszałem o tradycji akompaniowania na akordeonach do zawodów zapaśniczych, pomyślałem, że chcę tego doświadczyć - opowiadał w Dwójce Kimmo Pohjonen o swoim niecodziennym muzycznym przedsięwzięciu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

GastroFikołki o muzyce i gotowaniu. Zobacz wideo

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2016 12:00
- Bardziej się boję o ręce podczas grania niż przygotowywania jedzenia - mówił w Dwójce pianista Marek Bracha. - A ja w telewizji oglądam tylko programy kulinarne - dodawał akordeonista Maciej Frąckiewicz.
rozwiń zwiń