X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Pierwsza Dama Renesansu

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2014 12:00
Zapraszamy na gawędę dr Bożeny Fabiani o Izabeli d'Este z Mantui - włoskiej arystokratce i jednej z czołowych postaci włoskiego renesansu.
Fragment portretu Izabeli dEste z Mantui autorstwa Tycjana
Fragment portretu Izabeli d'Este z Mantui autorstwa TycjanaFoto: domena publiczna / wikipedia

Pierwsza Dama Renesansu (1474- 1539) była córką Herkulesa I d'Este, księcia Ferrary i Modeny oraz jego żony Eleonory Aragońskiej. Wspólnie z małżonkiem wspierała Ludovica Ariosta w czasie, gdy ten pisał "Orlanda Szalonego". Na ich dworze gościli też Leonarda da Vinci, a Izabela zleciła mu namalowanie jej portretu, którego ten jednak nie wykonał, poprzestawszy na stworzeniu rysunku (obecnie  w Luwrze). Dwa portrety Izabeli namalował za to Tycjan. Pierwsza Dama Renesansu znana też była z zamiłowania do kolekcjonowania rzeźb i monet.

Zapraszamy na audycję z cyklu "W stronę sztuki".

19 stycznia (niedziela), godz. 10.00-10.15

mm/ei

Zobacz więcej na temat: HISTORIA malarstwo Włochy
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Mistrzyni renesansowego portretu

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2013 06:30
Sofonisba Anguissola jest uważana za jedną z najwybitniejszych portrecistek. Jej nazwisko wymienia się razem z nazwiskami Tycjana i Antona van Dycka. W cyklu "W stronę sztuki" dr Bożeny Fabiani w czterech gawędach przybliżyła malarstwo włoskiej artystki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lavinia, która utorowała drogę włoskim malarkom

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2013 10:00
– Była pod pewnym względem pionierką, ponieważ jako pierwsza weszła na obszar wcześniej zarezerwowany dla mężczyzn – o Lavinii Fontanie, malarce przez lata zapomnianej, teraz zachwycającej krytyków sztuki, opowiadała w Dwójce Bożena Fabiani.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Malarski feminizm Elisabetty Sirani

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2013 20:02
- Elisabettę Sirani szczególnie frapowały historyczne postaci wielkich, bohaterskich kobiet - mówiła w Dwójce dr Bożena Fabiani w jednej ze swych gawęd poświęconych włoskiej malarce epoki baroku.
rozwiń zwiń