Twórczość "Straconego pokolenia"

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2014 19:30
Nowy język narracji, psychologizm, skrótowość, tematyka – w "Strefie literatury" rozmawiamy o pisarzach "Lost generation" i równoległym, choć odmiennym nurcie literatury tego okresu w Polsce.
Ernest Hemingway w 1959 roku
Ernest Hemingway w 1959 rokuFoto: wikipedia commons/public domain John F. Kennedy Presidential Library and Museum, Boston

Mianem "Straconego pokolenia" określa się osoby, które urodziły się około roku 1898 i które uczestniczyły w I wojnie światowej. Nazwa pochodzi od angielskiego terminu "Lost Generation" i określała pisarzy amerykańskich, którzy walczyli w Europie podczas wojny 1914-1918.
Do straconego pokolenia zalicza się oprócz Ernesta Hemingwaya, Johna Dos Passosa, Francisa Scotta Fitzgeralda oraz Ericha Marię Remarque'a.
Gośćmi audycji będą: prof. Jerzy Jarząbski, Jerzy Jarniewicz i Jacek Dehnel. Autorki: Anna Lisiecka i Bogumiła Prządka.
Teksty czyta Andrzej Ferenc.
Na audycję zapraszają Anna Lisiecka i Bogumiła Prządka
2 lutego (niedziela), godz. 18.00 - 19.00

pp/bch

Czytaj także

Literatura ukraińska, litewska i białoruska: twórczość, do której trzeba wzrosnąć

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2013 04:00
Im silniejsza opresja, tym pisarz czuje się bardziej potrzebny. Czy aby tak ma się sytuacja z literaturą u naszych sąsiadów? W studiu im. Agnieszki Osieckiej rozmawialiśmy o książkach, które powstają w ostatnich latach na Ukrainie, Litwie i Białorusi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Andrzej Kijowski – literatura ma służyć rzeczom wyższym

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2013 06:00
- Odwagą jest mówić społeczeństwu prawdę o jego stanie umysłowym i moralnym, bo w plagach, którym dziś ulega kryje się groźba bodaj większa niż w wewnętrznych zamachach i zewnętrznych inwazjach – mówił pisarz Andrzej Kijowski na Kongresie Kultury Polskiej 11 grudnia 1981 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Antoni Libera – literatura i cała reszta

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2014 21:00
Wysublimowany intelektualista, wybitny znawca Becketta czy literacki pałkarz żądający rozliczeń? Świetny pisarz czy widzący świat czarno-biało publicysta? Gościem piątkowej audycji Roberta Mazurka będzie Antoni Libera.
rozwiń zwiń