X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Julian Kulski - prezydent na trudne czasy

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2014 21:00
O wiceprezydencie Warszawy do roku 1939 i następcy prezydenta Starzyńskiego w czasie okupacji opowiedzą w czwartkowe popołudnie jego syn Julian Edward Kulski i Magdalena Stopa dokumentująca biografię tej zapomnianej historycznej postaci.
Prof. Julian Edward Kulski, syn burmistrza Warszawy w okresie okupacji
Prof. Julian Edward Kulski, syn burmistrza Warszawy w okresie okupacjiFoto: PAP/Andrzej Rybczyński

Julian Spitosław Kulski był przedwojennym wiceprezydentem Warszawy, który na początku okupacji dostał od Niemców propozycję zostania burmistrzem stolicy. Przyjął tę funkcję, ale za zgodą Podziemia. Pełnił podwójną rolę: oficjalnie - administratora, podlegającego okupantowi; konspiracyjnie - polskiego "prezydenta miasta".

W trakcie wojny i później powszechnie uważano go za kolaboranta; faktycznie współdziałał on z rządem londyńskim, m. in. wydając miejskie pieniądze na uzbrojenie Armii Krajowej i zatrudniając AK-owców w Ratuszu. Dostarczał także ogromne ilości oficjalnych formularzy, pomagając legalizować pobyt wielu osób w stolicy. W swoim domu pod Warszawą ukrywał dwie żydowskie rodziny.

Na poświęcony mu "Kwadrans bez muzyki" zapraszają Joanna Szwedowska i Ewa Stocka Kalinowska.

25 września (czwartek), godz. 15.00-15.15

mm/mc

Zobacz więcej na temat: II wojna światowa Warszawa
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Był burmistrzem stolicy, otaczało go gestapo i żołnierze AK

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2013 23:00
- To była okropna praca dla człowieka, który poświęcił całe życie dla dobra kraju, ale wykonywał ją doskonale. W wojnie polsko-bolszewickiej 1920 roku służył jako oficer wywiadu. W biurze w Ratuszu podczas wojny był otoczony oficerami wywiadu AK i gestapo - wspomina syn Juliana Kulskiego, Julian Eugeniusz Kulski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Heinz Reinefarth. Jak żelazna kurtyna ocaliła kata Warszawy...

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2014 10:00
- Po wojnie Reinefarth został zwerbowany i objęty ochroną przez amerykański kontrwywiad. Potem sprytnie wykorzystał swój "ciepły" wizerunek oraz polityczny kontekst zimnej wojny, by uniknąć odpowiedzialności - wyjaśniał szwajcarski historyk Philipp Marti.
rozwiń zwiń