Polski Nobel za listy Dudycza

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2014 22:50
W piątek porozmawiamy o dokonaniach prof. Lecha Szczuckiego, zdobywcy Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.
Profesor Janusz Tazbir - wybitny badacz kultury staropolskiej, znawca reformacji i kontrreformacji w Polsce - zastąpi w studiu Dwójki nieobecnego prof. Lecha Szczuckiego
Profesor Janusz Tazbir - wybitny badacz kultury staropolskiej, znawca reformacji i kontrreformacji w Polsce - zastąpi w studiu Dwójki nieobecnego prof. Lecha SzczuckiegoFoto: Grzegorz Śledź / PR2

Tegorocznymi laureatami zostali także prof. Tomasz Goslar, prof. Karol Grela oraz prof. Iwo Białynicki-Birula.

Prof. Lech Szczucki otrzymał Polskiego Nobla  w obszarze nauk humanistycznych i społecznych za wyjaśnienie związków kulturowych Europy Środkowej i Zachodniej w monumentalnej edycji korespondencji Andrzeja Dudycza, XVI-wiecznego myśliciela, reformatora religijnego i dyplomaty.

Profesor  Szczucki pracował nad siedmiotomowym dziełem edytorskim obejmującym całość korespondencji Andrzeja Dudycza przez prawie trzy dekady. Wielojęzyczność tej korespondencji wymagała  zaproszenia do współpracy szerokiego zespołu specjalistów z dziedziny lingwistyki. Oprócz kierowania całym projektem, wielkim wkładem profesora Szczuckiego w opracowanie korespondencji Andrzeja Dudycza było dodanie komentarzy oraz napisanie wstępów do wszystkich tomów, opatrzenie ich przypisami i uzupełnienie o dodatkowe informacje.

Dokonana przez laureata edycja dalece wykracza poza zaprezentowanie korespondencji i poglądów tego szesnastowiecznego humanisty. Wyjaśnia ona głębię oraz rozpiętość europejskich powiązań politycznych i kulturowych, a także oddziaływanie idei na politykę i religię. Praca ta stanowi ogromny wkład w rozwój polskiej i europejskiej humanistyki, umożliwiając wnikliwy wgląd w przemyślenia czołowych intelektualistów w ważnym dla rozwoju Europy okresie.

3 grudnia na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia Nagród FNP. Niestety prof. Szczucki nie mógł odebrać tego wyróżnienia osobiście. Po poważnym wypadku komunikacyjnym, nadal nie jest w pełni sił. Dlatego też o jego pracy i drodze naukowej mówić będą na antenie Dwójki przyjaciele i współpracownicy: prof. Zbigniew Ogonowski - historyk filozofii, specjalista w zakresie dziejów i myśli arian - oraz prof. Janusz Tazbir - wybitny badacz kultury staropolskiej, znawca reformacji i kontrreformacji w Polsce.

Na audycję "Skarbiec Nauki Polskiej" - w piątek (5.12), godz. 15.00-15.30 - zaprasza Katarzyna Kobylecka

mm

Czytaj także

Jan Kochanowski – stworzył polską lirykę

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2018 06:07
– Kochanowski nie tyle przeobraził, co niemal z niczego stworzył kanon polskiej poezji, który bez zmian obowiązuje do dnia dzisiejszego – podkreślał krytyk literacki Zbigniew Bieńkowski. – Nikt po nim nie dokonał już tyle.
rozwiń zwiń