Literackie głosy pokolenia schyłku PRL

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2015 09:45
Tym razem Magdalena Miecznicka i Piotr Kofta opowiedzą o dwóch polskich debiutach - autorstwa Dominiki Słowik oraz Weroniki Murek.
Dorastanie w blokowisku to doświadczenie pokolenia - także pisarzy - urodzonego w latach 80
Dorastanie w blokowisku to doświadczenie pokolenia - także pisarzy - urodzonego w latach 80Foto: Archiwum Fotograficzne Grażyny Rutowskiej/NAC

To odpowiednio powieść "Atlas: Doppelganger" oraz tom opowiadań "Uprawa roślin południowych metodą Miczurina". Obie autorki urodziły się u schyłku PRL. Jedna wraca w swojej książce do smutnego i szarego blokowiska z lat 90., które przedstawia jako mityczną krainę dzieciństwa. Druga snuje opowieści, w których czas i miejsce nie mają znaczenia, bo dzieją się one "zawsze i wszędzie".

***

Na audycję "Czytelnia" - w piątek (26.03) w godz. 17.30-18.00 - zaprasza Małgorzata Szymankiewicz.

mm/mc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Twardoch: żyje się lepiej, myśląc o śmierci

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2015 21:00
- Nie dostrzegam niczego, czego należałoby się bać we własnej śmierci. Wiele rzeczy przeraża mnie bardziej - powiedział autor wydanej właśnie powieści "Drach".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Baudelaire i inni. Biblioteka Rafała Wojaczka

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2015 15:00
– Patrząc na te książki, możemy prześledzić niezwykle intensywny i bogaty rozwój intelektualny Wojaczka – mówił Maciej Melecki, dyrektor Instytutu Mikołowskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Zły" Tyrmanda powieścią w obronie systemu?

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2015 22:00
- Wpisywanie tej książki w antykomunistyczny kontekst to absurd. Tyrmand napisał fajną powieść sensacyjną dla ludu i chwała mu za to - uważa pisarz Michał Komar.
rozwiń zwiń