X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Krzyż Baryczków. Świadek polskiej historii

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2015 20:59
W przerwie niedzielnej "Filharmonii Dwójki" opowiemy o losach krucyfiksu z katedry św. Jana Chrzciciela w Warszawie.
Krycyfiks Baryczków zwany też Cudownym Krucyfiksem Jezusa Konającego to jeden z nielicznych zabytków późnego średniowiecza, który odnaleźć można w warszawskiej archikatedrze.
Krycyfiks Baryczków zwany też Cudownym Krucyfiksem Jezusa Konającego to jeden z nielicznych zabytków późnego średniowiecza, który odnaleźć można w warszawskiej archikatedrze. Foto: Wikipedia/Adrian Grycuk/C.C. 3.0

Był świadkiem wielu historycznych wydarzeń: ślubów królewskich, koronacji królowych, podpisywania tzw. pacta conventa czy zaprzysiężenia Konstytucji 3 maja. U jego stóp klęczało wielu wybitnych Polaków, jak Zygmunt I Stary, Stefan Czarnecki czy Tadeusz Kościuszko.

Jak Krzyż Baryczków dotarł do Polski - do dziś nie jest pewne. Krążą legendy dotyczące zarówno samego Krzyża jak i miejsca, skąd pochodzi. Pewne jest jednak, że w warszawskiej Katedrze znalazł się w połowie XVI wieku.

O historii Krzyża z warszawskiej Katedry opowiedzą ksiądz Bogdan Bartołd, proboszcz archikatedry warszawskiej, i historyk sztuki profesor Katarzyna Zalewska. W audycji wykorzystane zostaną również wspomnienia księdza Wacława Karłowicza i Barbary Gancarczyk z Archiwum Historii Mówionej Muzeum Powstania Warszawskiego.

***

Na audycję o Krzyżu Baryczków zapraszamy w niedzielę około godz. 21.00. Program przygotowała Monika Pilch.

bch/mm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

One nie tylko "ładnie wyglądają na ścianie"

Ostatnia aktualizacja: 29.02.2012 14:53
- Wielkość Jerzego Nowosielskiego nie polega na jego sukcesie komercyjnym. Zauważmy w końcu dramatyzm jego dzieł, ich głębię - apeluje Krystyna Czerni, autorka monografii artysty.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Młody Wojtyła. Prymus napada na policjanta

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2015 13:00
Doskonały uczeń i przyjaciel - taki wizerunek przyszłego papieża wyłania się ze wspomnień jego kolegów i nauczycieli. Ale młody Karol potrafił też coś zbroić...
rozwiń zwiń