Szlakiem dawnych klasztorów. Notatki z podróży

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2015 16:06
O wydanej właśnie książce "Czas milczenia" Patricka Leigh Fermora - angielskiego pisarza i podróżnika - opowie Marek Zagańczyk.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Unsplash/Pixabay, lic. CC

Patrick Leigh Fermor urodził się sto lat temu, zmarł zaś w wieku 96 lat w 2011 roku. Jego życie było barwne i pełne przygód: jako osiemnastolatek przemierzył na piechotę Europę - od Londynu do Konstantynopola, w czasie wojny zasłużył się brawurową akcją porwania niemieckiego generała (komendanta Krety), potem podróżował po Ameryce Południowej, by - zakochawszy się w Grecji - zamieszkać na Półwyspie Mani.

To niezwykłe miejsce opisał w książce "Mani. Wędrówki po Peloponezie" wydanej w Polsce dwa lata temu. Tam odwiedzali go inni słynni pisarze i podróżnicy, m.in. Freya Stark, Lawrence Durrel, Bruce Chatwin. Ale wydana w drugiej połowie lat 50. w Anglii, a teraz ukazująca się po polsku, książka "Czas milczenia" jest wyjątkowa w pisarskim dorobku Patrica Leigh Fermora.

Na czym ta odmienność polega, opowie Marek Zagańczyk (fragment książki przeczyta Adam Ferency).

***

Na "Kwadrans bez muzyki" we wtorek (14.07) w godz. 15.00-15.15 zaprasza Dorota Gacek.

jp/mc

Czytaj także

Maciej Słomczyński: cechą pisarza jest absolutna samotność

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2015 08:00
– Choć pisanie książek jest faktem publicznym i społecznym, to jest to rozmowa twórcy ze sobą – mówił w archiwalnym nagraniu pisarz i tłumacz Maciej Słomczyński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ryszard Krynicki: pisanie to nieskończony proces

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2015 14:15
– Myślę, że każdy pisarz ma poczucie, że nie powiedział jeszcze wszystkiego – mówił Ryszard Krynicki, laureat Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta.
rozwiń zwiń