Odtajniona biografia "Anki" Broniewskiej

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2016 14:00
Pierwsza audycja z cyklu "Biografie odtajnione" - na podstawie książki Joanny Siedleckiej pod tym samym tytułem.
Fragment okładki książki Joanny Siedleckiej p.t. Biografie odtajnione
Fragment okładki książki Joanny Siedleckiej p.t. "Biografie odtajnione"Foto: materiały promocyjne

Co miesiąc będziemy przedstawiać historie represji, jakie stosował komunistyczny system bezpieki wobec pisarzy, zaglądać za okładki książek, opowiadać o sytuacji literatów, którzy nie godzili się na udział w machinie propagandy i często z tego powodu płacili wysoką cenę.

Joanna Siedlecka jest autorką znanych i wznawianych książek, m.in. "Jaśnie-panicza", "Mahatmy Witkaca", "Czarnego ptasiora", "Wypominków" czy "Pana od poezji". W "Obławie" i "Kryptonimie Liryka" opisywała już kulisy życia literackiego w PRL, w "Biografiach odtajnionych" kontynuuje ten wątek.

W audycji opowiemy o nieznanych dotąd, dramatycznych okolicznościach śmierci "Anki" - Joanny - córki Janiny i Władysława Broniewskich oraz o tym, jakimi metodami posługiwał się stalinowski system, aby nie doprowadzić do ujawnienia prawdy i zatuszować tragedię.

***

Na "Notatnik Dwójki" - we wtorek (28.03) w godz. 13.00-13.30 - zaprasza Paweł Siwek.

mm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ukrywałam, że jestem wnuczką Broniewskiego

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2015 07:45
- W szkole podstawowej, kiedy były akademie ku czci i wytaczano dziadka na scenę, ukrywałam się, chciałam być jak inne dzieci - wspominała Ewa Zawistowska, wnuczka poety.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Aleksander Wat - poeta na opak

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2020 05:45
"Byłem wszystkim tym, czym należy być, tylko nie we właściwym czasie. Byłem politykiem, kiedy trzeba było być poetą i byłem poetą, kiedy trzeba było być politykiem. Byłem komunistą, gdy porządni ludzie byli antykomunistami, zostałem antykomunistą, gdy rozsądni ludzie szli do komunizmu" - mówił o sobie pisarz i poeta.
rozwiń zwiń