Wieża Eiffla i inne architektoniczne dziwadła

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2016 13:20
W "Klubie Ludzi Ciekawych Wszystkiego" porozmawiamy o Wielkich Wystawach Światowych i ich wpływie na kształtowanie krajobrazu miast.
Wieża Eiffla Jest najwyższą budowlą w Paryżu i piątą co do wysokości we Francji
Wieża Eiffla Jest najwyższą budowlą w Paryżu i piątą co do wysokości we FrancjiFoto: Thomas Kelley/StockSnap.io/CC0

Pierwsza Wielka Wystawa miała miejsce w Londynie w 1851 roku. Specjalnie na tę okazję Brytyjczycy wybudowali Pałac Kryształowy, do którego konstrukcji zużyto 293 665 tafli szkła i 4500 ton żelaza.

W Filadelfii w 1876 roku wybudowano dwie piramidy (egipskie) i stalowy ażurowy słup, który być może zainspirował Wieżę Eiffla. Ona z kolei powstała na Wystawie Powszechnej w 1889 roku i budziła ogromny sprzeciw Paryżan, a jednak już nikt nie wyobraża sobie innej wizytówki stolicy Francji...

O Wieży Eiffla i innych budowlach rozmawiać będziemy z dr Izabelą Syktą (Instytut Architektury Krajobrazu),  Anną Maria Drexlerową (historyk sztuki) i Marią Wojtysiak (architekt inżynier).

***

Na audycję "Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego" zapraszamy w sobotę (23.07) w godz. 16.00-17.00. Program poprowadzi Hanna Maria Giza.

bch/jp

Zobacz więcej na temat: architektura wieża Eiffla
Czytaj także

W labiryncie Ursynowa. "Bloki w słońcu" Lidii Pańków

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2016 13:00
W "Czytelni" dyskutowaliśmy o reportażach "Bloki w słońcu. Mała historia Ursynowa Północnego" Lidii Pańków oraz "Polak sprzeda zmysły" Konrada Oprzędka
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przeprowadzka architektury. Spór o Emilię

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2016 18:00
O problemach związanych z przenosinami budynku domu meblowego Emilia rozmawialiśmy w audycji "O wszystkim z kulturą".
rozwiń zwiń