"Chopin i jego Europa". Georgijs Osokins na żywo

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2016 16:38
Łotewski pianista wystąpi z recitalem w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego. Zapraszamy na transmisję.
Georgijs Osokins był finalistą XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie.
Georgijs Osokins był finalistą XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie.Foto: materiały promocyjne

Urodzony w rodzinie pianistów studia rozpoczął u swojego ojca, Sergieja, wybitnego nauczyciela i pianisty łotewskiego, okazjonalnie ucząc się u Mikhaila Voskresenskiego, Sergeja Babayana, Georga Friedricha Schencka i Dmitrija Bashkirova.

Ekscytujące interpretacje Georgijsa Osokinsa pozwoliły mu dotrzeć do finału Konkursu Chopinowskiego w 2015 r. Bezpośrednio po konkursie otrzymał zaproszenia na występy w Poznaniu, Gdańsku, Szczecinie, Lublinie, Krakowie i Katowicach, a następnie rozpoczął comiesięczne koncerty w Polsce, które potrwają do listopada. Jeszcze przed finałem konkursu zaproszono go na pierwsze tournée po Japonii, jak również na koncerty i nagrania na trzech kontynentach.

W przerwie koncertu: rozmowa z Georgijsem Osokinsem, którą przeprowadzi Andrzej Zieliński.

Program:

Domenico Scarlatti Sonata d-moll L.108, Sonata fortepianowa h-moll L. 33; Siergiej Rachmaninow Barkarola g-moll op. 10 nr 3, Preludium G-dur op. 32 nr 5, Etiuda es-moll op. 33 nr 5, Etiuda c-moll op. 39 nr 7, Fragmenty, Polka de W.R.; Aleksander Skriabin Walc As-dur op. 38, Preludium b-moll op. 37 nr 1, Preludium b-moll op. 11 nr 16, Etiuda dis-moll op. 8 nr 12; Fryderyk Chopin Barkarola Fis-dur op. 60, Sonata h-moll op. 58

Wyk. Georgijs Osokins

(12. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny "Chopin i jego Europa")

***

Na transmisję w "Letnim Festiwalu Muzycznym" w wtorek (23.08) w godz. 19.30-22.30 zaprasza Róża Światczyńska. Początek transmisji o godz. 20.00.

materiały organizatora/mc/jp

Czytaj także

Nelson Goerner i "Wariacje" nastoletniego Chopina

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2016 12:56
Znakomity argentyński pianista zaprezentował w Filharmonii Narodowej wczesne kompozycje Fryderyka Chopina. - Jest w nich mnóstwo wyobraźni i pomysłów - podkreślał w rozmowie z Dwójką.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Vaclav Luks: Mysliveček to gwiazda w cieniu Mozarta

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2016 16:00
- To Josef Mysliveček nauczył Mozarta pisać opery w stylu włoskim – przypomniał Vaclav Luks, dyrygent orkiestry barokowej Collegium 1704, która wystąpiła podczas tegorocznego festiwalu "Chopin i jego Europa".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tobias Koch: Chopin nigdy nie grał swoich utworów tak samo

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2016 15:37
- To, co dawno zostało zapisane w nutach, nie jest skamieliną. W rzeczywistości między nutami jest sporo miejsca na improwizację - podkreślał Tobias Koch, jeden z artystów tegorocznego festiwalu "Chopin i jego Europa".
rozwiń zwiń