Nowe książki o Rumunii czasów Ceaușescu

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2016 14:00
Zapraszamy na rozmowę o książkach Herty Müller "Moja ojczyzna była pestką z jabłka" i Thomasa Kunze "Ceaușescu. Piekło na ziemi".
Fragment okładki książki Ceauescu. Piekło na ziemi
Fragment okładki książki "Ceaușescu. Piekło na ziemi"Foto: materiały prasowe

"Moja ojczyzna była pestką z jabłka" to wywiad rzeka z Hertą Müller przeprowadzony przez Angelikę Klammer. Noblistka opowiada w nim nie tylko o swoim życiu w komunistycznej Rumunii i powstawaniu kolejnych książek, ale ponad wszystko pokazuje, jak historia pojedynczego człowieka splata się z historią w wielkim wymiarze. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Czarne.

Z kolei "Ceaușescu. Piekło na ziemi" to biografia rumuńskiego dyktatora autorstwa Thomasa Kunzego. Książka ta jest powszechnie uznawana – również w Rumunii – za pozycję klasyczną. W Polsce ukazała się nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka.

***

Na audycję "Czytelnia" w sobotę (10.09) w godz. 12.30-13.00 zaprasza Małgorzata Szymkiewicz.

bch/jp

Czytaj także

Zmierzch "Słońca Karpat"

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2014 06:00
Ta dwójka oskarżonych popełniła czyny niegodne człowieka i niezgodne z prawem, wykorzystując władzę w sposób kryminalny, podejmowali działania by zniszczyć naród rumuński, w imieniu którego uważali, ze sprawują rządy - brzmiał akt oskarżenia w procesie prezydenta Rumunii i jego żony.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ceaușescu. Przeciętny polityk, który stworzył piekło

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2016 10:00
- Na początku swojej drogi niczym nie różnił się od setek tysięcy działaczy, którzy starali się budować swoje kariery w oparciu o partię komunistyczną - podkreślał Adam Burakowski, opowiadając o nowo wydanej książce Thomasa Kunzego "Ceaușescu. Piekło na ziemi".
rozwiń zwiń