Spotkanie z laureatem nagrody Skrzydła Dedala

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2018 14:52
Gościem audycji będzie Wojciech Tomczyk, wyróżniony - jako autor sztuk teatralnych opublikowanych w książce "Dramaty" - Nagrodą Literacką Skrzydła Dedala 2018.
Wojciech Tomczyk
Wojciech TomczykFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Jury tej przyznawanej przez Bibliotekę Narodową nagrody (Włodzimierz Bolecki, Tomasz Bocheński, Antoni Libera, o. Janusz Pyda OP) wyróżniło Wojciecha Tomczyka za "odwagę zmierzenia się z dramatycznymi tematami historii współczesnej, przedstawionymi w oryginalnej formie, z niezwykłym kunsztem artystycznym, i nawiązującymi do najwybitniejszych osiągnięć polskiej oraz europejskiej tradycji literackiej".

Wojciech Tomczyk. "Scenarzysta rzadko czyta dla przyjemności". Zobacz więcej >>>

Nagroda Skrzydła Dedala jest przyznawana corocznie za książkę lub całokształt twórczości w dziedzinie literatury pięknej, a szczególnie prozy, krytyki literackiej, artystycznej, historii oraz szeroko rozumianej problematyki społecznej. Obok walorów poznawczych twórczości nominowanych autorów jury wysoko ceni także niekonwencjonalność sądów, odwagę i precyzję myśli oraz piękno słowa.

***

Na "O wszystkim z kulturą" w środę (19.12) w godz. 17.30-18.00 zaprasza Jakub Kukla.  

jp/pg

Zobacz więcej na temat: literatura Wojciech Tomczyk
Czytaj także

Wacław Berent. Zapomniany diagnosta polskiej kultury

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2018 11:45
- On był jednym z najtrudniejszych polskich pisarzy. Ceniący go Miłosz o powieści "Ozimina" powiedział, że powinna być przetłumaczona na język polski - mówił w dyskusji o genialnym przedwojennym pisarzu prof. Włodzimierz Bolecki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dla kogo nagroda im. Jana Długosza?

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2018 12:00
- Każdy z jurorów konkursu kieruje się własnymi kryteriami, ale wszyscy są zgodni, że muszą to być książki, które z najwyższym profesjonalizmem próbują rozwiązać jakiś istotny problem. Powinny też dotyczyć spraw istotnych dla współczesności - mówił w Dwójce prof. Ryszard Nycz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Od baraku do pałacu. Dzieje Instytutu Badań Literackich

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2018 16:34
- Pierwszego dnia byłam na zebraniu zespołu kształtującego się wówczas "Słownika współczesnych pisarzy polskich". I trafiłam na awanturę o przecinek i kropkę - wspominała swoje początki w Instytucie Badań Literackich prof. Ewa Głębicka.
rozwiń zwiń